Dünya çapında ve Türkiye’de en yaygın kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’da güvenlik açığı tespit edildi. Söz konusu güvenlik açığı güncellenmeyen masaüstü Chrome sürümlerini tehdit ediyor. İşte detaylar…

Google’da kullanıcıları tehdit eden bir güvenlik açığına rastlandı. Google ekibisoruna hızlı bir yanıt verdi ve kullanıcıların yeni sürüme geçmelerini önerdi.

Google uyarıda bulundu

İlk olarak Google’ın Tehdit Analiz Grubu’ndan Clement Lecigne tarafından keşfedilen CVE-2022-4135 etiketli güvenlik açığı verilerin kontrol edilmeden yasaklanmış konumlara yazılmasına neden oluyor. Bildirilenlere göre açığın ortaya çıkmasından sonra Google, sorunun suistimale yol açabileceğini kabul etti.

Yazılım satıcısının ya da geliştiricisinin fark etmeden önce kötü amaçlı kişiler tarafından fark edilip kullanılan bir yazılım güvenlik açığı olan sıfırıncı gün güvenlik açıkları günümüzde tehlikeleri durumları ortaya çıkarabiliyor. Daha önce keşfedilmemiş ve açığa dair önlem alınmamış olması nedeniyle, sorunu çözmek için olabildiğince hızlı bir güncelleme yayınlanması gerekiyor. Google söz konusu açık konusunda hızlı müdahaleyi sağlayabildi. Yazılım devi, yeni açıktan beslenebilecek saldırılara karşı Chrome’ungüncel 107.0.5303.87 sürümüne veya daha üst bir sürüme geçilmesini öneriyor. Yeni güncellemeye ulaşmak için tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç noktalı menüden ardından ”Ayarlar” tıklamanız gerekiyor. Buradan “Chrome Hakkında” bölümünden sürüm detaylarına ulaşabilirler.