Google Chrome, arka planda açılan birden fazla sekmenin sistem kaynaklarını tüketmesini önleyecek yeni bir özellik için çalışıyor. Söz konusu özellik önümüzdeki aylarda kullanıma sunulabilir.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan ve en popüler web tarayıcılarından olan Google Chrome, sistem kaynaklarının verimsiz kullanımını ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Chrome OS geliştirici kanallarında hem performans artışı hem de daha uzun bir batarya ömrü sunacak yeni bir özellik keşfedildi.

İşlemci Yükünü Azaltacak

Google Chrome, beş dakikadan uzun süre etkileşimde bulunulmayan sekmelerin JavaScript kodunu dakikada bir kere çalıştırmasını sağlayarak uyku moduna alıyor. Yeni keşfedilen ”Quick Intensive Throttling after loading” isimli özellik sayesinde ise, bu varsayılan beş dakikalık süre 10 saniye ile değiştirilerek CPU yükünü yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirmeyi hedefliyor.

Google, sayfaların uyku süresini azaltarak her ne kadar işlemci yükünde tasarruf sağlamayı amaçlasa da, bellek kullanımı tarafında ne kadarlık bir iyileştirme sağlanacağı belirsiz. Bunun yanında yeni özelliğin, Windows, Chrome OS, Linux, macOS ve Android dahil olmak üzere tüm platformlara önümüzdeki aylarda gelmesi bekleniyor.