Getir Amerikan çevrimiçi market şirketi FreshDirect’i satın alıyor. Anlaşma bedeli henüz bilinmiyor fakat satın alma sürecinin bu ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. İşte detaylar…


Mobil uygulaması aracılığıyla, restoran yemek teslimatları ve market ürünleri için teslimat hizmeti sunan Getir ile ilgili dikkat çeken bir gelişme gerçekleşti. Bazı Avrupa ülkelerinde de hizmet veren Getir, ülkedeki en popüler çevrim içi market şirketi FreshDirect’i satın alacağı açıklandı.

Bilgilere göre Getir, FreshDirect’in çatı şirketi olan ve merkezi Hollanda’da bulunan çok uluslu perakende ve toptan market zinciri Ahold Delhaize USA ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşma kapsamında FreshDirect’in tek yasal sahibi, Getir olacak. Kasım ayında tamamlanması beklenen satın alma için kaç para ödeneceği henüz bilinmiyor.

FreshDirect isimli firmanın, ABD’deki perakende market sektörü açısından oldukça önemli bir firma olduğunu belirtmekte fayda var. New York’un yanında New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde de hizmet sağlayan şirket, yıllık ortalama 650 milyon dolar ciro yapıyor. Getir’in bu denli büyük bir firmayı satın almasının gelirlerde büyük bir artış yaşanmasını sağlaması muhtemel.

Getir’in FreshDirect’i satın alması, FreshDirect için de faydalı olma ihtimali yüksek bir durum. Bu bağlamda; FreshDirect, satın alma süreci sona erdikten sonra kendi markasını korumayı sürdürecek. Bu durumda son tüketici için herhangi bir değişim gerçekleşmeyecek. Tüm bunların yanında Getir’in sahip olduğu donanım ve operasyon tecrübesi, FreshDirect’in daha iyi bir şekilde hizmet vermesini sağlayacak.