Tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisi olan Formula 1, küçük büyük her yaş grubundan izleyiciye sahip olmakla birlikte kitlesi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Peki sevilen yarış dizisi Formula 1’in 2022 güncel durumu nedir? İşte Formula 1 2022 hakkındaki soruların cevabı…

Formula 1 nedir?

formula 1 1.6 litre çift turbo beslemeli v6 hybrid motorların 1000 beygire kadar varan gücün tüm yönüyle maksimumu elde ederek pistlerde gördüğümüz dünyanın en hızlı arabalarıdır. Sadece beygir kavramı bu araçları hızlı kılmıyor; formula 1 araçları çok yüksek hızlara çıktıklarında ciddi manada sürtünme kuvvetlerine maruz kalırlar. Bu aerodinamik yapısı sayesinde bunlar azaltılarak downforce kuvvetine çevrilmektedir. Bu ters kuvvetin hatlarını pistlerin karakteristik özelliklere göre şekillendirerek basma gücünü istediği yönlere verebilmektedirler. Bu çok yönlülük ve 50.000 den fazla oluşan parça bileşenler onları dünyanın en hızlı araçları yapıyor.

Formula 1’de Ferrari Rüzgarı

10 Nisan günü düzenlenen Avustralya GP kazananı; yıllardır 2022 güncellemesine hazırlanan Ferrari ve sürücüsü Leclerc oldu. Ondan önceki haftalarda kıyasa mücadele içinde olduğu Red Bull sürücüsü Verstappen ise Avustralya GP’de yarışa güç ünitesi arızası sonucu veda etmek durumunda kaldı.

24 Nisan günü İtalya’da düzenlenecek Emilia Romagna GP, favorileri yine Ferrari ve iki sürücüsü olması bekleniyor. Önümüzdeki yarış için Ferrari Takım Direktörü Binatto; 5 beygir daha araca kazandırdıklarını söylemişti. Rekabetçi takım olan Red Bull’un ise güç ünitesinin detaylı kontrolü için Honda’nın Sakura fabrikasına göndermesi hafta sonunda yapılacak yarışın seyrini değiştirebilecek güçte olabilir. İki takım dayanıklılıktan feragat etmeye şimdiden başlamış gözüküyor ve bu konuda ilk kaybeden sanırım güç ünitesi arızası yaşayan Red Bull oldu. Bu durumlar 24 Nisan’da düzenlenecek olan yarışa ne kadar yansıyacak hep beraber göreceğiz.