Facebook ve Instagram için uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sunma planları ertelendi.

www.aksam.com.tr

Yakın zamanda Facebook’un ana şirketi niteleğine sahip olan meta, uygulamalardaki mesajlaşma şifrelemesinin 2023’e ertelendiğini açıkladı. Söz konusu şifreleme uygulamalara entegre edildiğinde mesajları yalnızca gönderen ve alıcının okuyabilmesini sağlayacak. Kolluk kuvvetleri veya Meta kişiler arasındaki mesajları okuyamayacak.

Erteleme Kararı ABD İçin Kötü Bir Zamanlama Olabilir

Gecikme, Birleşik Krallık için zamanlama olarak pek doğru görünmüyor. Ülke, 2023 yılında teknoloji şirketlerinin istismarı önlemesini ve çocukları korumasını gerektirecek bir güvenlik yasasını yürürlüğe koymayı planlıyor. Şu anki Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel ise, bunun kolluk kuvvetlerinin suçluları takip etme kabiliyetini “ciddi şekilde” sınırlayacağını bildirerek varsayılan şifrelemeyi desteklemediğini belli etmiş oluyor. Bu nedenle Meta’nın, yasa yürürlüğe girene kadar planlarını değiştirmesi gerekebilir.

Şirketin güvenlik şefi Antigone Davis, Meta’nın şifrelenmemiş bilgi ve kullanıcı raporlarının bir kombinasyonu yoluyla kötüye kullanımı tespit etmeyi sağlayabileceğini aktarıyor. Söz konusu gecikme ayrıca, hükümetlere güvence vermek ve olası çatışmaları önlemek amacıyla da ihtiyaç duyulan zamanı sağlayabilir. Tüm bunlara dayanarak sohbet şifrelemesinin önemli bir tehdit altında olmadığı sonucu çıkarılabilir. Fakat bu erteleme konuya dair belirsizlikleri de beraberinde getirebilir.