Facebook dezenformasyon, spam veya propaganda amacıyla sahte hesapları yasaklasa da reklam paralarını iade etmiyor. Amerikan dergisi Wired’ın raporuna göre şirket sahte hesaplardan milyonlarca dolar para kazandı.

Sahte hesaplar Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarının bir parçası durumunda. Teknolojinin kültüre, ekonomiye ve siyasete etkilerini konu alan Amerikan dergidi Wired, hazırladığı rapora göre sosyal medya şirketlerinin dezenformasyon, spam veya propaganda amaçlı açılan bu hesaplardan bile gelir elde ettiğini gözler önüne serdi.

Meta’nın sahte Facebook hesaplarından 30.3 milyon dolardan fazla para gelir elde ettiği ortaya çıktı. Temmuz 2018 ile Nisan 2022 arasında elde edildiği ifade edilen bu gelirin, platformdaki sahte hesap ağları tarafından yayınlanan reklamlarla doğrudan ilişkili olduğu ifade ediliyor.

Rusya Birinci Sırada

Meta’nın CIB (Coordinated Inauthentic Behavior) olarak tanımladığı ağlardan gelen reklamların büyük kısmını Rusya oluşturuyor. Şirket yöneticisi Margarita Franklin, böyle bir eylem tespit edildiğinde söz konusu hesaplar kapatılsa bile reklam paralarının şirkete kaldığını açıkladı.