Facebook, 2019’dan beri uçtan uca şifrelemeyi hizmetleriyle bütünleştirmeye çalışıyor. Şirket bu özelliğin Facebook Messenger ve Instagram’da 2022’den önce sunulmayacağını açıkladı.

Facebook, birkaç yıldır uçtan uca şifrelemeyi hizmetlerine entegre etmek için çalışıyor. Ancak şirketin yayınladığı son blog yazısına göre, bu teknolojiyi yakın zamanda Facebook Messenger ve Instagram’da göremeyeceğiz.

Blog yazısına göre kullanıcıların uçtan uca şifreleme için 2022 yılına kadar beklemesi gerekecek. Şirket bu yöndeki çalışmalarına 2019’da başlamıştı. Üç yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen uçtan uca şifreleme çalışmaları henüz tamamlanmadı. Facebook gibi dev bir platform için tamamen uçtan uca şifrelemeyi sağlamak elbette ki kolay olmayacak olan bir durum. Fakat üç yılın uzunca bir zaman olduğu varsayıldığında şirketin mesajlaşmaları şifrelemekten çok diğer özellikler üzerinde çalışmaya öncelik verdiğini öngörmek yanlış olamayacak.

Üç Yıl Fazla Bir Süre Olarak Görülüyor

Uzmanlara göre uçtan uca şifreleme sisteminin uygulanması için üç yıl oldukça uzun bir süre. Facebook bu konuda yavaş hareket ederken, Signal ve Telegram gibi uçtan uca şifreleme teknolojisi sunan diğer mesajlaşma hizmetleri kullanıcı sayılarını arttırmaya devam ediyor.