Facebook, büyük teknoloji şirketlerini barındıran Linux Vakfı’na platin üye olarak dahil oldu. Linux Vakfı Platin üyeleri arasında Google, Intel, Huawei,,Microsoft, Samsung, Qualcommgibi büyük şirketleri bulunmaktaydı. Bu şirketlerin arasına Facebook da dahil oldu.

Linux Vakfı bir gönderisinde, Facebook’un açık kaynak üzerine çalıştığı çeşitli girişimleri listeledi. Girişimleren biri, dünyanın uzak bölgelerine hızlı ve güvenilir internet hizmetleri getirmek için Telecom Infra Project (TIP) ile birlikte çalışan Facebook’un Bağlantı girişimini içeriyor. Diğer girişimler arasında Facebook’un Data for Good programı ile dünya genelinde insanları etkileyen, COVID-19 gibi sorunları ele almak ve sorunun çözülmesine katkıda bulunmak amacıyla coğrafi verileri paylaşması yer alıyor.  Listelenen bir diğer girişim  Deepfake Detection Challenge. Bu girişim videoları tespit etmek için yeni yollar oluşturmaya teşvik eden bir yarışma.

Facebook’un açık kaynak ve geliştirici ilişkileri başkanı  Kathy Kam konuya dair: ” Linux Facebook’un erken dönem altyapısının bir kısmının omurgasını oluşturdu. Bu nedenle Linux Vakfına’na en üst düzeyde sponsor olma konusunda üzerimize düşeni yapmaktan heyecan duyuyoruz. Linux Vakfı, sadece Linux’un değil, aynı zamanda daha geniş açık kaynak ekosistemlerinde de devam eden başarısında önemli bir rol oynadı ve oynamaya devam ediyor. Facebook’ta misyonumuz, topluluk oluşturmaya ve dünyayı birbirine yakınlaştırmaya odaklanıyor. Açık kaynak, ilk günden itibaren bu misyon için kritik bir rol oynadı ve dünyanın en uzak noktalarına fırsat ve yenilik getirmeye yardımcı olmada önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Bu sponsorluğun, Linux’u ve tüm açık kaynağı yıllarca başarılı bir şekilde sürdürme hedefini ilerleteceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.