The New York Post tarafından aktarılan bilgiye göre Facebook, seçilen abonelerin eylül ayı sonuna kadar Facebook ya da Instagram hesaplarını kapatmaları halinde abonelere 120 dolara kadar ödeme yapacak

Facebook, kullanıcılarına para karşılığında hesaplarını geçici olarak kapattırmayı ve ABD seçimlerinde sosyal medyanın rolünü incelemeyi amaçlıyor. Facebook, söz konusu araştırmaya 200 bin ile 400 bin kişinin katılmasını bekliyor. Bu araştırmanın Facebook için pahalıya patlayacağını söylemek yanlış olmaz.

Facebook sözcüsü Liz Bourgeois, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kullanıcıların ya anket doldurarak ya da hesaplarını geçici olarak kapattıklarında ödeme alacaklarını açıkladı.

shiftdelete.net

 Seçilen potansiyel katılımcılar, bir davet alacaklar. Örneklem, ABD’deki yetişkin nüfus içinden, Facebook ve Instagram kullanıcı çeşitliliğini en doğru yansıtacak şekilde oluşturulacak.

Facebook tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamadaysa “Sosyal medyada demokrasi için faydalı olan her şeyi güçlendirmek, olmayanları da zayıflatmak için daha fazla nesnel ve tarafsız araştırmalara ihtiyacımız var.” ifadeleri kullanıldı. Aynı zamanda araştırmadan elde edilen bilgilerin bağımsız veri bilimciler tarafından ele alınacağını ve sonuçların gelecek yıla kadar yayınlanmayacağı da belirtildi.