Facebook TL; DR adıyla geliştirilen yapay zeka motoru haberleri en iyi şekilde öğrenerek anlamlı özetler oluşturmayı amaçlıyor. Böylece okuyucular haberlerin tümünü okumak yerine kısaca özetlerine bakabilecek.

Senelerdir haber haber anlamında planda olmayı amaçlayan ve çalışmalar yürüten paylaşım platformu Facebook; kısa bir zaman önce Haberler adıyla yeni bir kategori oluşturmuştu. Popüler sosyal medya platformu şimdi de bu haberleri özetlemeyi amaçlıyor.

Firmaya yakın kaynaklar sayesinde açığa çıkan bilgilere göre TL; DR (Too Long; Didn’t Read) adındaki yapay zeka yazılımı; haberleri özet haline getiriyor. İlk olarak firma içi bir toplantıda sunumu yapılan yazılım sesli olarak özeti okuma ve sorulan sorulara cevap verebilecek bir akıllı asistan özellikleri ile de desteklenebilecek.

Sorunlara Neden Olabilir

Geliştirilmeye devam eden yazılımın haberlerde ilgisiz kelime öbeklerini alarak özete eklemesinin de önüne geçilecek. Özellikle uzun haberleri okumaya vakti olmayan ya da okumak istemeyen kullanıcılar için tercih edilme ihtimali yüksek bir özellik olacak.

Diğer taraftan dezenformasyon konusunda Facebook’un başarısız geçmişi yapay zeka özetleri konusunda da soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Güvenilir olmayan kaynaklardan edinilen haberlerin yayılması sorunların oluşmasına neden olabilir.