Apple önümüzdeki senelerde Mac bilgisayarlar da dahil olmak üzere tüm Apple marka cihazlara Face ID yüz tanıma sistemi eklemeyi planlıyor. Bununla birlikte çentikten kurtulmak da şirketin planları arasında.

Bloomberg editörü Mark Gurman, Apple’ın Face ID teknolojisini birkaç yıl içinde Mac bilgisayarlara getireceğini dile getirdi. Gurman ayrıca yüz tanıma sisteminin giriş seviyesi iPhone SE ve iPad dahil olmak üzere tüm iPhone ve iPad’lere de getirileceği görüşünde.

Deneyimli editör konuya ilişkin açıklamasında “Bence Face ID’yi tüm ana cihazlarına uygulamak, şirketin nihai hedefi. Bu mümkün olsaydı, Apple şimdiye kadar Touch ID‘den vazgeçerdi. Ama birkaç nedenden dolayı bunu yapamadı” ifadelerini kullandı.

Delikli Ekran Geliyor

Şu anda Apple’a ait bazı cihazlar, ilk olarak iPhone 5S‘de sunulan Touch ID ile korunuyor. Apple, parmak izi tarayıcısının Face ID’ye göre daha düşük maliyetli olması nedeniyle Touch ID’yi kullanmaya devam ediyor.

Mark Gurman, Cupertinolu şirketin çentikten kurtulmak için ön kamerayı iPhone ekranına entegre edebileceğini de sözlerine ekledi. Ünlü analist Ming-Chi Kuo ise Appple’ın 2022 yılında en azından bazı iPhone modellerinde delikli ekrana geçiş yapacağını belirtmişti.