Corona virüs, iş hayatını da hızlı bir şekilde değiştirdi. Evden /uzaktan çalışma kavramı bazı şirketler için kalıcı hale gelirken, bu şekilde çalışacak eleman arayan iş ilanlarının sayısı 3 kata yakın artış gösterdi.Evden çalışma tarihleri corona virüs salgınının devam etmesiyle sürekli ileri bir tarihe erteleniyor.
Linkedin’in 18 ülkede yayımlanan iş ilanlarını inceleyerek yaptığı araştırmaya göre, uzaktan/evden çalışacak eleman arayan iş ilanlarının sayısı mayıs sonu itibarıyla mart başına göre 2.8 katına çıktı. Ülkelere göre bakıldığında 4,9 kat artışla Brezilya ilk sırada. Brezilya’yı 3,8 kat artışla İspanya ve Birleşik Krallık, 3,5 kat artışla Hollanda, 3,4 kat artışla Avustralya takip etti.
Uzaktan çalışma imkanı sunan ilanlara başvurular mesleklere göre incelendiğinde en büyük artış ‘Müşteri Destek Temsilcisi’ alanında yaşandı. Bu işi evden yapmaya imkan veren ilanlara gelen başvurularda yüzde 112 artış yaşandı. Bu alanı yüzde 89’luk artışla ‘Pazarlama Uzmanı’ takip etti.
Dünya genelinde uzaktan çalışmaya geçen şirketler de bu durumdan memnun. Maliyetlerdeki düşüş ve daha geniş bir yetenek havuzuna erişim sağlayabilmeleri bu memnuniyetin sebepleri arasında. Araştırmaya göre insanlar da evden çalışmaya giderek alışıyor.