Geekbench performans testinde bataryası kötü kondisyonda olan iPhone’ların neredeyse yarı yarıya performansının düştüğünün fark edilmesinin ardından gözler Apple’a çevrilmişti. Cupertinolu teknoloji devi, bu olayın ortaya çıkmasının ardından eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etmişti. Apple tartışma üzerine yaptığı açıklamada amacının “telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak” olduğunu savunmuştu. Kullanıcıların durumdan haberdar edilmemesi, iphone kullanıcılarına tazminat davası açma hakkını vermişti. Daha sonra iPhone ve iPad’lerin Ayarlar menüsüne Pil Sağlığı bölümünün eklenmişti. Eski iPhone’lar habersiz yavaşlatıldığı için açılan davalar sonucunda kullanıcılara 25 dolar ödenmesine karar verilmişti.

Apple’a açılan bilinçli yavaşlatma davalarında nihayet sona gelindi. Yıllardır süren ve uzayan davalar, Apple’ın mahkeme ile anlaşmasıyla son buldu. Anlaşmaya göre Apple, belirli modellerdeki iPhone kullanıcılarına 25 dolar ödeme yapacak.

Bu durum için bir internet sitesi oluşturuldu. Iphone kullanıcılarının talepleri bu site üzerinde toplandı. Tüm taleplerin 6 Ekim tarihine kadar site üzerinden ulaştırılması kararına varıldı. Fakat yalnızca ABD’de yaşayan kullanıcılar bu durumdan faydalanabilecek. Karara göre, iOS 10.2.1 veya üstünü çalıştıran iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus veya iPhone SE kullanıcıları bu ödemeyi alacak. Ayrıca 21 Aralık 2017’den önce iOS 11.2 güncellemesi almış iPhone 7 ve 7 Plus kullanıcılarını da kapsayacak.