Elektrikli otomobillerin öncü markası olan Tesla’nın yakında elektrilki ve güneş panelleriyle desteklenmiş açılabilir tavana sahip karavan üretebileceğini belirtti.

electrek.co

Geçmiş zamanda olabileceği düşünülen ve tartışılan olasalığın Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamayla yakın bir zamanda gerçekleşebileceği ihtimali oluştu. Katıldığı programda kendisine sorulan ve güneş enerjisinin elektrikli araçlara entegrasyonu hakkında soruya cevap veren CEO, açıklamasında ”Bu anlamda karavan akıllı bir tercih gibi duruyor. Zira oldukça büyük ve düz bir alana sahipsiniz ve bu durumda güneş enerjisi kulağa mantıklı gelmeye başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Aslında Elon Musk, güneş enerjisinin elektrikli araçlara entegrasyonu konusunda uzun bir süre karşı çıkmıştı. Anca panel teknolojisindeki teknolojik gelişmeler ve verimlilik artışı gibi konular, ünlü CEO’nun fikrini değiştirmiş gibi gözüküyor. Hatta artık Elon Musk’ın Cybertruck için güneş panelleriyle donatılmış bir tavan planı da bulunuyor.

CEO’nun planları dahilinde olduğunu ifade ettiği karavan için paylaştığı diğer ifadeler ise şöyle:

“Güneş panelleriyle donatılmış ve açılır kapanır bir çatıya sahip araç yapabiliriz. Araç sabitken bu çatı yanlardan açılıp oturanlara gölge sağlayabilir ve aynı zamanda elde edeceğimiz üç katı kadar düz alan sayesinde aracın günlük menzilini 45km kadar artıracak güneş enerjisi elde edebiliriz. Bence güzel bir fikir. Böylece kıyamet kopsa bile güneş enerjisi sayesinde sürebileceğimiz bir karavanımız olur.”

Musk’ın elektrilki ve güneş panelleriyle desteklenmiş açılabilir tavana sahip karavan fikri Tesla hayranlarını şimdiden bir hayli heyecanlandırmış gözüküyor.