Milyarder girişimci Elon Musk’ın nörobilim girişimi Neuralink Cuma günü, beyninde iki aydır bozuk para büyüklüğünde bir bilgisayar çipi bulunan Gertrude adında bir domuzun açılışını yaptı ve aynı türden insan hastalıklarını tedavi etme hedefine doğru erken bir adım attığını gösterdi.

Neuralink Nedir ?

Neuralink, ileri teknoloji nöroloji uygulamalarında gelecekteki yeniliklerin olasılığını araştırmak için nöroteknolojiyi kullanan bir Amerikan şirketidir. Elon Musk tarafından desteklenen neuralink, genel olarak nöroteknolojiye çığır açan bir bakış açısı olarak görünürlük kazanmıştır.

Musk’ın şirketinin geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırıyor. Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, 1.000 nöronun aktivitesini izleyebiliyor.

Şirket, geliştirdikleri cihazın beynin belli bir bölgesini takibe alabildiğini vurguluyor. “Yapay öğrenme” kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebiliyor ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptayabiliyor.

Neuralink Beyin-Bilgisayar Arayüzünün Özellikleri

 • Sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,
 • Bataryası 1 gün boyunca yetecek,
 • Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay, sadece dakikalar içerisinde uygulanıyor,
 • Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek duyulmuyor,
 • Her bir cihazda 1024 elektrot var (var olan teknolojilerden daha yüksek hız vadediyor),
 • Elektrotların beyne ulaşan kabloları saç tellerinden ince,
 • Seri üretime geçilip tüketiciye sunulması hedefleniyor,
 • Bluetooth ile çalışıyor,
 • Enfeksiyon riski yok,
 • Büyük kasklar, uzun kablolar ve dev sensörler bulunmuyor,
 • Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebiliyor,
 • Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri, yani düşünceler ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Elon Musk Neuralink’i Domuz Üzerinde Tanıttı

Elon Musk, şimdi ise insan beynini bilgisayara bağlayan yeni bir arayüzü, düzenlenen bir etkinlikte canlı olarak tanıttı. Musk, sunumunda beynine ufak bir bilgisayar yerleştirildiğini söylediği domuz Gertrude ile Neuralink’i tüm dünyaya gösterdi. 

Elon Musk, Neuralink implant cihazının domuz Getrude’de iki aydır takılı olduğunu ve domuzun sağlıklı ve mutlu göründüğünü aktardı. Domuzun beynine yerleştirilen implantı “kafatasındaki küçük telli Fitbit” olarak adlandırdı. 

Musk Getrude’nin ardından bu kez ise Dorothy isimli bir domuzu daha gösterdi ve Dorothy’nin beyninden daha önce Neuralink implantının bulunduğunu ve daha sonra çıkarıldığını belirtti. Musk, implantın güvenli bir şekilde takılıp ardından da çıkarılabildiğini açıkladı. 

Projenin Başlıca Odak Noktası Engelli Bireyler

Neuralink cihazları, herhangi bir nedenle fiziksel engele sahip olan insanlar için üretilecek. Bu sayede cihazı kullanan bireyler, bilgisayara bağlanan herhangi bir akıllı protezi, kablosuz olarak düşünceleriyle kontrol edebilecekler.

Uzmanlar Neuralink Hakkında Ne Düşünüyor ?

Toronto Üniversitesi’nde nöroloji alanında çalışmalar yapan akademisyen Graeme Moffat, Musk’ın yeni projesini büyük bir adım olarak nitelendirdi ve çipin kalitesine vurgu yaptı.

Stanford Üniversitesi’nden nörolog Sergey Stavisky şirketin etkileyici bir yol kat ettiğini belirtti. Stavisky, “Tamamen beynin içine yerleştirilen bir sisteme geçmek oldukça etkileyici. Bu farklı disiplinlerde çalışan odaklanmış bir ekibiniz olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Musk yapay zekaya karşı tavrı ile tanınıyordu. Fakat Musk, nöroloji teknolojisinde yaşanan bu gelişmenin tıbbi yanının dışında yapay zeka ile insanları eşsiz bir noktada buluşturduğunu belirtti.

Neuralink’in Endişelendiren Yüzü

Beynin doğrudan bilgisayarlara bağlanması, aynı zamanda düşüncelerin okunabilmesi anlamına geliyor. Akıllı telefonlarımızın sosyal medya uygulamaları alışkanlıklarımızı takip ettiği gibi, bu cihazla davranışa dönüşmeyen düşünceleri takip etmek mümkün görünüyor. 

Bir diğer endişe kaynağı ise beyin ve bilgisayar arasındaki bağlantının ters yönde de yapılabilme ihtimali. Yani bilgisayardaki elektronik sinyallerin beyin sinyallerine dönüştürülmesi ve böylelikle yapay zekanın devreye girmesi bir yandan endişelere de neden oluyor.

Neuralink Ne Zaman İnsan Beyni İle Birleşecek ?

Tesla Inc ve SpaceX CEO’su Musk tarafından 2016 yılında ortaklaşa kurulan San Francisco Bay Area merkezli Neuralink, en karmaşık insan organına binlerce elektrot içeren kablosuz beyin-bilgisayar arayüzlerini yerleştirmeyi hedefliyor.

Musk hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara değindi. Cuma günkü bir web yayınında “İmplante edilebilir bir cihaz aslında bu sorunları çözebilir” ifadelerini de kullandı.

Musk, bu tedaviler için herhangi bir zaman çizelgesi sunmadı. Fakat şirketle bağlantısı olmayan sinirbilimciler, sunumun Neuralink’in büyük adımlar attığı, ancak daha uzun çalışmalara ihtiyaç olduğu görüşünde.

Şirketin baş cerrahı Dr. Matthew MacDougall, Neuralink’in az sayıda insan hastayla yaptığı ilk klinik denemelerinin felç veya paraplejiyi tedavi etmeyi amaçladığını söyledi.

Domuz deneylerinden pozitif sonuçlar alındığını belirten Musk, insan beyninin içine yerleştirilecek olan çiplerle Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceğini savunuyor. Elde edilen başarılı sonuçların ardından insan deneylerinin de önümüzdeki aylarda başlatılması bekleniyor.