Oyun sektörünün en başarılı şirketlerinden biri olan Electronic Arts, Kalifornia merkezli Glu Mobile’ı 2.1 milyar dolara satın alıyor.

Oyun sektöründe sürekli yeni satın alımlar gerçekleşiyor. Geçtiğimiz aylarda yarış oyunları ile gündeme gelen Codemasters’ı satın alan Electronic Arts, şimdi de cep telefonu oyunları dağıtımına öncülük etmiş olan Glu Mobile isimli şirketi satın alıyor. Electornic Arts‘ın geçtiğimiz saatlerde yaptığı duyuruya göre şirket, Glu Mobile’ı 2.1 milyar dolara satın alıyor. Bu satın alım oyun dünyası için önemli bir gelişme olacak.

Rapora göre Glu Mobile geçtiğimiz çıkardığı oyunlardan 1.32 milyar dolar kazanç elde etmiş. EA’nin açıklamasına göre bu satın alımdan sonra EA’in Glu Mobile’dan beklentisi, şu anda yapmış oldukları oyunlar dışında lifestyle, spor, RPG ve casual türündeki oyunlar ile daha çeşitli bir kategori sunması. Glu Mobile’ın geliştirdiği oyunlardan bazıları ise şunlar: Diner Dash, Disney Sorceror’s Arena, WWE Universe, TapSports Baseball ’20, Kim Kardashian Hollywood ve Deer Hunter.

Bu anlaşma ile birlikte 800 Glu Mobile çalışanı, artık EA’nin bünyesinde. Satın alma işleminin tamamen 30 Haziran 2021‘de bitirilmesi bekleniyor.