Duvar arkasındaki nesneleri görünmesini sağlayacak yeni bir algoritma tasarlandı. Algoritma 2,4 santimetre kalınlığındaki köpüğün arkasındaki nesneyi görebiliyor.

Bilim insanları ışık fotonlarının bireysel parçacık hareketlerinden yola çıkarak gizli sahneleri üç boyutlu olarak yeniden oluşturan bir algoritma tasarlamayı başardılar.

Sistemin Özellikleri

Araştırma sonuçlarına göre söz konusu algoritmanın testlerinde, önünde 1 inç (2,4 santimetre) kalınlığında köpük tabakası bulunan üç boyutlu bir şekil, başarıyla yeniden oluşturulabildi. Bu, duvarların arkasındaki nesneleri görebilmeye eş değer bir durum.

news.stanford.edu

Stanford Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği doçenti olan çalışmanın lideri Gordon Wetzstein, “Pek çok görüntüleme tekniği nispeten iyi, kumlu görüntüler oluşturabiliyor. Ancak bu çalışma, gerçek anlamda görülmesi mümkün olmayanı görünür kılıyor.” cümlelerini kullandı.

Söz konusu sistemin tıp alanındaki uygulamalar için mikroskobik ölçekte engel arkası görüntüler oluşturulması, uydudan yeryüzünün görüntülenmesi, otonom araçlar gibi günlük alanlarda kullanılması hedefleniyor.

news.stanford.edu