Japonya’da bir şirket, insanların elleri ile otomatlara dokunmasını önlemek amacıyla ayakla kullanılan bir otomat geliştirdi. Henüz test aşamasında olan otomatın yaygınlaşması bekleniyor.

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle el temasını azaltmak için çeşitli mekanizma veya sistemler geliştirildi. Kredi kartlarının temassız özelliklerinin çok daha yoğun kullanılmaya başlanması, temassız mağazacılık hareketleri, ayakla kullanılan pedallı dezenfektan stantları gibi sistemler bunlardan bazıları.

DyDo adlı bir Japon şirket de, pek çok ortak kullanım alanında yaygın olarak kullanılan dünyanın ilk “eller serbest” ayakla kullanılan otomatını geliştirdi.

nypost.com

Ayakla kullanılan otomatın teknik açıdan standart otomatlardan bir farkı bulunmuyor. Tek fark satın almak istediğiniz ürün için ayağınızla basacağınız pedalları kullanacak olmanız. Ayakla kullanılan otomattan satın alınan ürünler özel bir tepside müşteriye sunuluyor ve tepsi makinedeki yerine döndüğünde UV ışık ile sterilize ediliyor.

DyDo, ayak pedalı ile sınırlı kalmayarak birkaç ek teknolojik çözüm daha geliştirmiş durumda. Söz konusu otomattan ürün satın almak isteyen kişiler nakit para yerine telefonlarının NFC özelliği ile online ödeme de yapabilecek.

Proje başarılı olursa, henüz test aşamasında olan otomatların hijyenik ve de pratik olması sebebiyle kullanımlarının yaygınlaşması tahmin ediliyor.