Hintli holding Reliance, Goolge ile işbirliği içinde gelişrtirdiği JioPhone Next adlı dünyanın en ucuz akıllı telefonunu duyurdu. Cihaz 10 Eylül tarihinde piyasaya sunulacak.

Akıllı telefonun teknik detayları henüz açıklanmadı. Fakat görseller, cihazın tek bir kameraya sahip olduğunu ve arka tarafta bir parmak izi sensörünün yer aldığını gösteriyor. Mukesh Ambani, JioPhone Next’in 10 Eylül‘de satışa çıkacağını, “Hindistan ve dünya çapındaki en ucuz akıllı telefon” olacağını ifade etti. Şimdilik kesin bir fiyat açıklanmamış olsa da, sızan bilgilere göre JioPhone Next 50 dolara satılacak.

Alphabet CEO’su Sundar Pichai JioPhone Next akıllı telefon Android Go akıllı telefonun işletim sistemini çalıştıracağını ve cihazda önceden yüklenmiş Google Camera Go, Chrome ve Google Play uygulamalarının da yer alacağını söyledi.

Sundar Pichai, Mountain View’daki ekibinin “Android işletim sisteminin bir sürümünü özellikle bu cihaz için optimize ettiğini” söyledi. Basın açıklamasına göre, Android güncellemelerini destekleyecek ve “ek özelliklere” sahip olacak. Bunlarla birlikte fotoğraflarda çevirmen, artırılmış gerçeklik ve sesli asistan unsurlarına sahip akıllı kamera desteğinden de bahsediliyor.

300 milyon kullanıcı hala 2G’ye bağlı ve bu anlamda JioPhone Next son derece uygun fiyatlı bir çözüm olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.