Koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışma ve eğitime geçiş dizüstü bilgisayar satışlarını olumlu yönde etkilemişti. Yayınlanan son rakamlara göre satışlardaki artış devam ediyor.

Strategy Analytics isimli analiz şirketi bu yılın ikinci çeyreğindeki dizüstü bilgisayar satışlarına yönelik son istatistikleri paylaştı. Yayınlanan veriler dahilinde üreticiler rekor sayıda dizüstü bilgisayar sevkiyatına imza atmış bulunuyor.

Yüzde 15 Artış Söz Konusu

Uzmanlara göre koronavirüsün etkisiyle dizüstü bilgisayarlara yönelik talepler geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların uzaktan çalışma sistemine geçmesi ve öğrencilerin derslerine video konferans uygulamaları üzerinden katılması ile bilgisayarlara olan ihtiyaç da arttı.

Nisan-Haziran aylarında dünya genelinde 65.6 milyon dizüstü bilgisayar satışı gerçekleşti. 2020 yılının aynı döneminde 57 milyon adetlik bir sevkiyat gerçekleştirilmişti. Yani 2020’ye göre yüzde 15 gibi bir artış meydana geldi.

En büyük dizüstü bilgisayar tedarikçisi yüzde 24 payla Lenovo oldu. HP ise yüzde 23’lük pay  ikinci sırada yer alıyor. Üçüncülük, yüzde 16 ile Dell şirketine ait. Dördüncü ve beşinci sırada ise yüzde 8’lik payla Apple ve Acer şirketleri yer alıyor.