Discord, virüslerin yayılmasını önlemek amacıyla güvenlik önlemlerini sıkılaştırıyor. Dosya bağlantılarının geçerlilik süresi 1 gün ile sınırlanacak.

bleepingcomputer.com

Topluluk kurma için tasarlanmış bir anlık mesajlaşma ve dijital dağıtım platformu Discord, geçtiğimiz haftalarda yeni güvenlik önlemlerini duyurmuştu. Yakın bir zamanda ortaya çıkan bir rapor ile şirketin bu güvenlik önlemlerine yenisini ekleyeceği ortaya çıktı.

Büyük siber güvenlik saldırılarının tespiti ve önlenmesinde rol almış özel siber güvenlik şirketi Trellix, Discord’un içerik dağıtım ağında (CDN) depolanan ve çevrimiçi olarak dağıtılan yaklaşık 10.000 kötü amaçlı yazılım örneği tespit etti. Bunun üzerine Discord, saldırganların kötü amaçlı yazılımları barındırmak ve dağıtmak amacıyla içerik dağıtım ağını kullanmasını önlemek için geçici dosya bağlantılarına geçiş yapacağını duyurdu.

Yıl sonuna kadar tüm kullanıcılarda aktif duruma getirilicek olan bu yeni özellik sayesinde şirket, kullanıcılara daha güvenli bir ortam sunmayı amaçlıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan platform: “Discord, kullanıcılar için daha güvenli bir deneyim sunmak amacıyla ek CDN URL’lerine yaklaşımını geliştiriyor. Bu özellikle güvenlik ekibimizin işaretlenen içeriğe erişimi kısıtlamasına ve genel olarak CDN’miz kullanılarak dağıtılan kötü amaçlı yazılım miktarını azaltmasına yardımcı olacak.” cümlelerini kullandı.