Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program’da (2022-2024) Dijital Lira’ya da yer alıyor.

Türkiye ekonomisinin 3 senelik haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program, Resmi Gazete’de yayımlandı. 2022-2024 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da dijital para da yer alıyor. Orta Vadeli Program’ın Finansal İstikrar başlığının 12. maddesinde dijital paralar hakkında şu plana yer verildi:“Dijital paranın teknolojik, ekonomik ve hukuki yapıları çalışmalarının sonuçları da değerlendirilerek Dijital Lira Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testlere devam edilecektir.”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası’ının kripto para versiyonu için uzun süredir çalışıyordu. Orta Vadeli Program’da Türkiye’nin dijital parası “Dijital Lira” olarak yer alıyor. Dijital Lira’nın ilk testleri bu yıl içerisinde başlayacak. 2022-2024 yıllarında ise daha geniş kapsamlı testler gerçekleştirilecek.