Dell XPS 13

İki tasarım son on yılı dizüstü bilgisayarlarda tanımladı . İlk on yıl, 2010’ların ilk yarısına hakim olan ve bir benzerlik denizine ilham veren MacBook Air ile ilgiliydi . Bununla birlikte, ikinci yarı, Dell’in XPS 13’ü hakkındaydı. Orijinal ince çerçeveli, küçük ayak izi dizüstü bilgisayar, şimdi her yerde yaygın olan bir trend başlattı.

Ancak, dört yıllık yinelemeden sonra Dell yeni bir şey pişirdi. Taze bir şey. Tasarım hakkında uzun zamandır sevdiğim her şeyi alan ve onu yeni bir döneme taşıyan bir şey. Çekirdek modellemek i7 Ayrıca $ 999 başlayan bir Core i3 seçenek olacak olsa, $ 1.250 fiyatlandırılır inceledik.

Yeniden başlatma deme. Bu dizüstü bilgisayarın son oyunu.

Tasarım ve Görünüm
Önemli olanlardan daha fazlası. Bu her zaman XPS ekibinin sloganıydı, ama burada her zamankinden daha belirgin. Geleneksel 16: 9’dan biraz daha kareye olan 16:10 en boy oranında 13.4 inç olan ekranla başlar. Önceki sürümlerden sadece 0,1 inç daha uzun, ancak daha fazla gibi geliyor . 16:10 oranı, Word belgemdeki fazladan satırlar, e-tablomda daha fazla satır ve bir web sayfasında daha az kaydırma anlamına gelir.

Bu, çoğu videoda genellikle 16: 9 için biçimlendirilmiş siyah çubuklarla sonuçlanır. Ancak, zamanlarının çoğunu çalışma modunda bir dizüstü bilgisayarla geçiren kişi için bu değerli bir takas olacaktır.

16:10 ekranı, zaten sınıfının lideri olan XPS 13 2’si 1 arada ürününde kullanılanla aynı . Gördüğüm en iyi kontrast arasında 500 nit parlaklık ve mükemmel renk doğruluğu sunuyor.

Aynı zamanda keskin. Çözünürlük 1.920 x 1.200, yani tipik 1080p ekranınızdan daha fazla piksel. Üzerinde piksel seçmeyeceksiniz, bu yüzden bir fotoğraf editörü değilseniz, daha yüksek çözünürlüklü paneli seçmeniz gerekmez. Bununla birlikte, 4K + ekranın yararı sadece piksel sayısından daha fazlasıdır – ayrıca daha geniş bir renk gamına sahip olacaktır.

Daha önemli olan şey sadece panelin kendisi değil. Ayrıca çerçeve eksikliğinin ekranı çerçevelemesi de budur. Üst ve yanlar her zamanki gibi küçük, ancak şimdi alt çerçeve eğlenceye katılıyor. Dell, klavye desteğinin yüzeyinin hemen altında oturan benzersiz bir düşme namlu menteşesi kullanıyor. Zaten küçük olan çerçevenin bir kısmı görünmüyor. Çerçevenin daha ince görünmesini sağlamak için küçük bir hile. İncelediğim beyaz modelde, çerçeve rengini beyaz yerine siyaha değiştirme kararını seviyorum. Daha az belirgin hale getirir.

İnce çerçeveye rağmen, Dell 720p kamera modülünü en üste sıkıştırdı. Burun-cam geçmişte kaldı. Harika bir web kamerası değil, ama bir tutam yeterli olacak. Alanı daha da fazla kullanan, artık uygun Windows Hello yüz tanıma girişi için bir IR kamera var.

Klavye ve Touch Pad

Ekrandan klavye güvertesine doğru hareket eden tasarım, “daha ​​önemli olan” felsefesini izlemeye devam ediyor. Klavye güvertesinde bir milimetre boşluk bırakılmadı.

Klavye, görünüşte olmasa da XPS 13 2’si 1 arada görünümden ilham alıyor . Tuş başlıkları daha büyüktür ve her biri arasında daha az boşluk vardır. Şimdi klavye desteğinin kenarlarına kadar uzanıyorlar.

Bir zamanlar mizanpajın sağında yer alan güç düğmesi (ve yerleşik parmak izi okuyucusu) artık MacBook’larda olduğu gibi sağ üst kısma entegre edilmiştir. Takdir ettiğim düzende yapılan bir diğer küçük değişiklik ise tam boyutlu sol ve sağ ok tuşları. Önceki XPS klavyelerde, Sayfa Yukarı ve Sayfa Aşağı boşlukları doldururken yarım boyutlu tuşlar vardı. Bu genellikle sayfada kazara atlamalara neden olur.

Hızla yazmak için en sevdiğim dizüstü klavyelerimden biri haline geldi.

Dell’in yeniden tasarlamadığı için mutlu olduğum klavyenin bir kısmı, tuşa basmanın gerçek hissi. Kelebek mekanizmalarının (XPS 13 2’si 1 arada) gibi yollarına gitmek yerine, hala 1 mm hareket ve hızlı bir mekanizmaya sahiptirler. Apple’ın bile kendi kelebek klavyelerinden uzaklaştığını gördüğümüz gibi, Dell burada doğru seçimi yaptı. Hızla yazmak için en sevdiğim dizüstü klavyelerimden biri haline geldi.

Aynı şey, geçen yılın modelinden toplam boyutta büyüyen dokunmatik yüzey için de geçerlidir. Dell ayrıca daha sessiz olması için tıklama mekanizmasını daraltmaya çalıştı. Yine de daha yumuşak olmasını tercih ederim, ancak izleme ve jest desteği her zamanki gibi mükemmel.

Bağlantılar(Ports) ve Malzeme Kalitesi

Yanlarda, eski XPS 13’e aşina iseniz büyük değişiklikler bulacaksınız. Bu uçtan uca klavyenin doğası nedeniyle, artık bağlantı noktaları için yer kalmadı. Sadece birkaçı ve şimdi mümkün olduğunca arkaya doğru itiliyorlar. Sağda bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve kulaklık girişi ve solda başka bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve bir MicroSD kart yuvası var.

Bu, önceki modele göre bir daha az USB-C’dir. Dell şu anda USB bağlantı noktalarındaki MacBook Air ile eşleşen Apple bağlantı noktası seçimi düzeyindedir . Bu cihazın aksine, birlikte değil her iki tarafta bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası olmasını tercih ederim. Elektrik prizinin hangi tarafında olursa olsun şarjı kolaylaştırır. Spectre X360 USB-A için ekstra Thunderbolt 3 portu üzerinden işlemler eski aksesuarları destekleyecek.

XPS 13’ün daha sert genel hissine rağmen, şimdi açmak daha kolay.

Kenarlar şimdi çerçeveye biraz parıltı ve yapı kalitesine daha sağlam bir his katan elmas kesim alüminyum ile kaplanmıştır. İnce bir polikarbonat elyaf tabakası, benzersiz örgü dokusuyla avuç içi dayanaklarını kaplar. MacBook Pro’nun yekpare alüminyum tasarımının yanı sıra, dizüstü bilgisayarlar geldikçe iyi inşa edilmiştir.

Ekstra alüminyum, şu anda 2,8 pound olan en az miktarda ekstra ağırlık ekliyor. Bu, hem MacBook Air hem de HP Spectre x360 13’ün ağırlığına uygundur . Bununla birlikte, 0.58 inç’te, her iki dizüstü bilgisayardan da biraz daha incedir.

XPS 13’ün sağlam hissine rağmen, şimdi açmak daha pürüzsüz. Ne rahatlama. Yıllarca, sadece bir parmakla açılamayan birkaç premium dizüstü bilgisayardan biriydi. Tek parmakla açmak artık çok kolay, ama keşke daha da zahmetsiz hale getirmek için bir dudak olsaydı.

Performans
Bir dizüstü bilgisayarın işlemcisine bakmak ve iyi çağırmak kolaydır. Ancak, performans için teknik özellik belgesinden daha fazlası vardır. XPS 13 bunu açıkça ortaya koyuyor. Diğer dizüstü bilgisayarlarla aynı parçaları kullanmasına rağmen Dell, performansı bileşenlerinden çekmede sürekli olarak yenilikler geliştirdi.

Isıyı dağıtmak için kullanılan Gore şeritleri gibi aynı hileler burada oynuyor. Ve işlemci şimdi en yeni Intel’in 10. nesil Core ‘Ice Lake’ çiplerine yükseltildi .

Dell performans için çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

Bu 2020’de çok heyecan verici değil, ama yine de XPS 13, Geekbench 5 ve Cinebench R20’de rakiplerini ham tek çekirdekli performansta yeniyor. İnceleme birimimde gelen 16GB RAM bile çoğu insanın bu dizüstü bilgisayarla yapacağı şey için aşırı derecede doluydu.

Bu, satın alabileceğiniz en güçlü dört çekirdekli dizüstü bilgisayarlar arasında, hatta HandBrake video kodlamasında kasını esnetiyor. Geçen yılın sonunda, Dell altı çekirdekli işlemciye sahip bir XPS 13 piyasaya sürdü , ancak bu yeni model HandBrake’de sadece% 7 daha yavaş. Etkileyici.

Evet, Dell performans için çıtayı yükseltmeye devam ediyor. 4K + modeline geçin ve katil bir fotoğraf düzenleme dizüstü bilgisayarınız var. Bu, bu dizüstü bilgisayarı 3D render veya video düzenleme için satın almanız gerektiği anlamına gelmez, ancak çoğu görev için bu boyutta daha hızlı bir dizüstü bilgisayar bulamazsınız.

4 GB RAM’e sahip 1.000 $ Core i3’ün de mevcut olduğuna dikkat edilmelidir (şu anda satışta olmasa da). Bu çift çekirdekli işlemci aynı performansa yakın olmayacak, ancak henüz kendim test etmedim. Ancak, yalnızca web’e göz atmak, Microsoft Word ve film izlemek için bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, Core i3 fazlasıyla yeterli olacaktır.

Intel’in ayrık grafikleri Ice Lake ile biraz gelişti , bu da XPS 13’ün oyun oynayabileceği anlamına geliyor. Bir çeşit.

Dell hala bu bileşenlerden rakiplerinden daha iyi kare hızları çekiyor, ancak bu bir oyun dizüstü bilgisayarı olduğu anlamına gelmiyor. Fortnite , tüm ayarları indirirseniz 1080p’de oynatılabilir, ancak daha sorunsuz bir oyun elde etmek için 720p’ye düşürmeniz gerekir. Sıradan ve daha az zorlu oyunlar yeterince iyi oynanır, ancak Nvidia GTX 1650’ye sahip Razer Blade Stealth 13’te daha iyi performans göreceksiniz .

Pil ömrü
Pahalı dizüstü bilgisayarların pil ömrü konusunda yüksek beklentilerim var. Her nasılsa, XPS 13 onları aştı. MacBook Air, Dell XPS 13 2’si 1 arada ve Surface Pro 7 gibi dizüstü bilgisayarları ezerek hafif web tarama testimizde on bir buçuk saatten fazla sürdü . HP Spectre x360 veya ZenBook 13 UX333 gibi en iyilerin ötesine geçmiyor , ama çok da geride değil.

Pil ömrü her zaman ne için kullandığınıza bağlı olacaktır. Bir uç noktada, XPS 13 yerel video oynatımında on dört buçuk saate kadar veya daha ağır görevlerde beş kata kadar sürebilir. Ortalama bir kişi için, tam bir iş günü boyunca tutarlı kullanım sorun olmamalıdır.

4K + modelini satın alırsanız bu sonuçların birkaç saat düşmesini bekleyebilirsiniz. Yine, bu 1080p + modelini çoğu insan için ideal çözüm haline getiriyor.

Peki Alalım mı?
Dell XPS 13, satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayardır. Bu durum birkaç yıldır ve 2020’de hala geçerli. İkonik bir tasarımda bu kadar çok değişiklik yaparken bu başarı kolay değil. XPS 13, yıllar içinde yavaş yavaş daha pahalı hale geldi, ancak bu kadar özellik bir araya gelince fiyat artışı kaçınılmaz oldu.

Alternatif var mı?
XPS 13’e çok yakın rakipler var. 360 derece menteşeli bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, HP Spectre x360‘ı öneriyoruz. XPS gibi küçük, başarılı ve biraz daha ucuz.

Bir başka iyi seçenek de yeni MacBook Air . Şimdi dört çekirdekli işlemcilere ve daha iyi bir klavyeye sahip olan bu cihaz, önceki nesil Mac’lerin saygısını büyük ölçüde geri kazandı. Muhtemelen pil ömründe rekabet edemez ve hala performansta biraz geridir.

Microsoft tarafından Surface Laptop 3, yakın bir fiyat noktası, kalınlık ve ağırlıkta ilginç bir seçenektir. Ayrıca, büyük çerçevelerini taşıyabildiğiniz sürece daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip daha büyük bir 3: 2 ekran sunar.