Dell, son dönemde siber saldırıya hedef oldu. Şirket, verilerinin ele geçirildiği tespit edilen yaklaşık 49 milyon kullanıcısına bilgilendirme e-postası gönderdi. Peki, dark web’de dolaşan bilgiler ne içeriyor?

Dell, yakın zamanda 49 milyon müşterinin bilgisinin sızdırıldığı bir veri ihlali yaşadı. Şirket, ihlalin varlığını kabul etti ancak ihlalin boyutu hakkında net bir açıklama yapmadı. Bir hacker, Dark Web’de 2017’ye kadar uzanan 49 milyon Dell kullanıcısının bilgilerini paylaştı.

Dell, kullanıcıların adı, adresi, donanım, hizmet ve sipariş bilgilerinin sızdırıldığını açıkladı. Eğer Dell’den herhangi bir ürün satın aldıysanız veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiyseniz, bu bilgilere erişim sağlanabilir. Ancak, Dell, kredi kartı bilgileri, telefon numaraları gibi daha hassas bilgilerin güvende olduğunu belirtiyor. Ödeme bilgileri, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi finansal bilgilerin açığa çıkmadığı vurgulanıyor.

Dell sözcüsü şu açıklamayı yaptı: “Kısa bir süre önce, ad, adres ve belirli Dell donanımı ve sipariş bilgileri dahil olmak üzere sınırlı müşteri bilgilerini içeren bir veritabanına erişim tespit ettik. Portal, finansal bilgiler, ödeme bilgileri, e-posta adresi, telefon numarası veya son derece hassas müşteri verileri içermiyor. Olayı fark ettiğimizde derhal prosedürlerimizi uygulamaya koyduk, sınırlama önlemlerini uyguladık, soruşturmaya başladık ve kolluk kuvvetlerine bilgi verdik. Soruşturmamız harici adli tıp uzmanları tarafından da destekleniyor. Durumu takip etmeye ve müşterilerimizin bilgilerini korumak için adımlar atmaya devam ediyoruz. İlgili bilgi türü göz önüne alındığında müşterilerimiz için önemli bir risk olduğuna inanmasak da, onları uygun şekilde bilgilendirmek için proaktif adımları atıyoruz.”