Yapay zeka gün geçtikçe insan hayatının her alanına dahil oluyor. Ağız ve diş sağlığı ve bakımı da insan hayatının kısa da olsa bir bölümünü oluşturuyor. Teknoloji ile bu kısa bakım daha da kolay ve sağlıklı bir hal alabiliyor. Diş ve ağız bakım ürünlerinin önde gelen markalarından biri olan Oral-B, daha önce akıllı diş fırçaları geliştirerek yapay zeka ve diş sağlığını bir araya getirmişti. Aynı şekilde Colgate de daha önce Oral-B’ye göre akıllı diş fırçası tecrübesinin daha az olması ile birlikte bu bu konuda çalışmalarda bulunmuştu. Colgate, ilk akıllı diş fırçası E1’i 2018’de tanıtmıştı.

Colgate şimdi de yapay zekaya sahip Hum by Colgate isimli bir diş fırçası geliştirdi. Mavi, yeşil ve mor renklerinde üç seçenek sunan akıllı diş fırçası, kullanıcının fırçalama esnasında kullandığı hareketleri gözlemleyerek modelleme yapıyor. Bu modellemeler sayesinde fırçalama için önerilerde bulunuyor.

Hum By Colgate’in Özellikleri

Hum By Colgate isimli yeni akıllı diş fırçasının içerisinde jiroskop ile ivme ölçer sensör bulunuyor. Sensörler fırçalama hızı, fırçalama sıklığı, fırça hareketleri gibi pek çok veriyi gözleyerek toplamaya çalışıyor ve haritalama yapıyor.

Yapay zeka kısmı ise uygulamada devreye giriyor. Toplanan veriler ile dişin ne kadarlık kısmının tam anlamıyla fırçalandığı, ne kadar zaman harcandığı, fırça nasıl tutuldu, ne kadar sık fırçalandı gibi istatistikler hazırlanıyor. Fırça bağlı olmasa bile sonraki bağlantıda bu veriler telefona aktarılıyor.

Uygulama 3D modelleme üzerinde kullanıcıya istatistikler çıkarıyor, yanlışlarını bildiriyor. Daha sonra ise bir rehber oluşturuyor. Bunların yanında uygulama üzerinde animasyon ile ne yapılması gerektiği de anlatılıyor.

İncelemelerde Hum By Colgate oldukça başarılı bulunmuş. Diş fırçasının şarjlı versiyonu 70$ (517,68 TL) iken, pilli versiyonu ise 50$ (369,77 TL). Satışların Eylül ayında başlayacağı verilen bilgiler arasında.