Son zamanların gündemde olan sosyal ağı Clubhouse’un indirme sayısı açıklandı. App Annie isimli analiz şirketinin açıklamalarına göre uygulama, 16 Şubat itibarıyla 8,1 milyon defa indirildi. Sayı şubat ayının ilk haftasında 2 milyon seviyelerindeydi.

Geçtiğimiz haftalarda, dünya genelinde yalnızca ses odaklı bir sosyal ağ akımı başladı. Şu an yalnızca iOS platformunda yayında olan ve sadece davet kodlarıyla dahil olunabilen “Clubhouse” isimli bu popüler sosyal ağ, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Elon Musk’tan tutun da hükümet yetkililerine kadar bilinen isimlerin de yer aldığı platform, önümüzdeki süreçte en popüler uygulamalardan biri olacak gibi görünüyor.

8,1 Milyon İndirme

Mobil veri ve analiz platformu olarak hizmet veren App Annie isimli şirket, Clubhouse’ın indirme sayısını ilan etti. Yapılan açıklamalara göre bu uygulamanın indirme sayısı, 16 Şubat itibarıyla 8,1 milyona ulaştı.

App Annie tarafından yapılan açıklamalara göre platformun bu derece hızla popüler olmasının ve büyümesinin temel sebebi , Elon Musk ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin Clubhouse’a katılmış olmaları. Şirket bununla birlikte indirme sayısının 2,6 milyondan fazlasının ABD’den geldiğini tahmin ettiklerini belirtiyor. Yani kullanıcıların hemen hemen yüzde 25’i, uygulamaya ABD’den katılıyor.

Clubhouse yönetimi, indirme sayısına ilişkin bir açıklamada bulunmamıştı. Fakat platformun bir numaralı ismi Paul Davison, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada haftalık aktif kullanıcı sayısının 2 milyon civarında olduğunu ifade etmişti. Bazı isimsiz kaynaklar tarafından yapılan açıklamalarda ise uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 6 ila 10 milyon arasında olduğunu belirtiyor. Uygulamaya yalnızca davetiye katılınıyor olunması, indirme sayısı ve kullanıcı sayısının doğru orantılı olacağını ve bu uygulamanın toplam kullanıcı sayısının da ortalama 8 milyon olabileceği çıkarımına neden oluyor.