Clubhouse uygulaması, Afgan kullanıcılardan belirli bir zaman zarfı içerisinde aktif olmayanların profillerindeki kişisel bilgilerini saklamaya başlayacağını duyurdu. Bu uygulama ile aramalarda bulunmanın zorlaşması hedefleniyor.

Taliban güçlerinin Afganistan’ı kontrol altına alması ve sonrasında iş birlikçi olduğunu düşündüğü vatandaşları takibe alması tedirginlik oluşturdu. Facebook’un ardından Clubhouse da kullanıcılarını saklama kararı aldı.

Afgan Kullanıcılar Gizleniyor

Facebook geçen hafta Afgan kullanıcıların hesaplarını kilitleyebilmeleri amacıyla yeni araçlar kullanılmasını sağlamıştı. Sesli sohbet odaklı sosyal medya platformu Clubhouse da benzer bir önlem aldı.

Yapılan açıklama dahilinde belirli bir süre aktif olmayan Afgan kullanıcıların profillerindeki fotoğrafları ve kişisel bilgileri saklanacak. Böylece arama sonuçlarında bulunmaları zorlaştırılmış olacak.

Söz konusu güncelleme kalıcı değil ve kullanıcı aktif olduğu zaman yeniden kişisel bilgileri görünür hale gelebilecek. Bununla birlikte profil değişikliğinin takipçi sayıları üzerinde de bir değişikliğe neden olmayacağı ifade ediliyor.