Clubhouse ile yazılı ve görsel paylaşımlar ortadan kalkıyor. Clubhouse, yalnızca sesli yaplaşım yapabileceğiniz bir uygulama. Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız uygulama’Clubhouse nedir, nasıl kullanılır, nasıl indirilir, sorularını da beraberinde getirdi. Tüm bu soruları yanıtlarını aşağıdan bulabilirsiniz.

seyler.eksisozluk.com

Belirttiğimiz gibi uygulama ses odaklı. Görsel ve yazılı paylaşımlara Clubhouse içerisinde yer verilmiyor.
Uygulamanın kullanıcı kitlesi de paylaşım türü gibi sınırlı. Şu an için uygulamayı herkes kullanamıyor. Bunun sebebi bazı işletim sistemleri için gerekli altyapının henüz hazır olmaması.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, yazılı ve görsel paylaşımlara yer vermeyen, tek paylaşım türünün sesli paylaşım olduğu yeni ve farklı bir uygulamadır.

Clubhouse Sahibi Kimdir?

Clubhouse Paul Davison ve Rohan Seth’in kurduğu Alpha Exploration tarafından geliştirilmiştir. Clubhouse Nisan 2020’de ortaya çıkan bir uygulama olsa da Aralık 2020 itibarıyla popüler hale geldi ve 600 bin kullanıcıya sahip oldu. Kayıtlı kullanıcı sayısı günden güne artmaya devam ediyor.

Clubhouse’u Kimler Kullanabilir?

Clubhouse’a şu an için yalnzca iPhone kullanıcıları katılım sağlayabiliyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde Android kullanıcılarının da katılım sağlayabilmesi bekleniyor.

Clubhouse’da Moderatör Olmak

Clubhouse’da moderatör olabilmeniz için bir oda kurmanız yeterli. Moderatör olmanız sizin sohbeti yönlendirebilme, sohbetin türünü belirleme gibi konularda yetki sahibi olmanızı sağlar.

Clubhouse’da Hoparlör Kullanımı

Bir odada söz sahibi olan her bir kişi konuşmacı olarak tanımlanır. Odayı başlatan kişi bir konuşmacıdır ve ona ilk katılan kişi de bir konuşmacıdır. Geriye kalanlar dinleyici rolündedir ve konuşmak istemeleri halinde davet edilmeleri gerekmektedir.

Clubhouse’da Dinleyici Olmak

Hli hazırda bir sohbete katılmak için dokunduğunuzda, dinleyici gurubunda olursunuz. Dinleyici gurubundayken sohbete katılmak isterseniz sağ alt kısımda bulunan düğmeyi seçerek el kaldırabilirsiniz. Yoğunluğa göre farkedilmeme ya da kabul edilmeme ihtimallerini de göz önünde bulundurun.

Clubhous’a Nasıl Üye olunur Ve Giriş Yapılır?

Clubhouse’u farklı kılan özelliklerden biri de davetiye sistemiyle kullanılabiliyor olması. Üye konumunda olan bir kullanıcını tarafından davet edilmeniz halinde siz de üye olabiliyorsunuz. Sizi davet edecek bir üye olmaması halinde telefon numarasıyla kayıt olabiliyorsunuz fakat bu durumda beklemeniz gerekiyor. Sıra gelmesi durumunda siz de artık Clubhouse’a giriş yapabiliyorsunuz.