Çin’de pilotsuz olarak uçan taksi hizmeti başladı. Zhaoqing’i gezmek isteyen turistler ya da yerli ziyaretçiler uçan taksilere deneyimini yaşama imkanına sahip.

Çin, dünyanın ilk operasyonel kentsel hava taşımacılığı sistemini uygulamaya başladı. Pilot program kapsamında Zhaoqing‘i gezmek isteyen turistler ve yerli ziyaretçiler sürücüsüz EH216 AAV model numaralı uçan taksi ile bu turistik şehri keşfedebilecek.

Aracın teknik detayları henüz belli değil fakat ortalama bir saat civarı havada kalabildiğini ve iki kişinin kullanımına uygun olduğunu biliyoruz. Uçan taksi şu an için göl manzaraları ve şehrin turistik bölgelerinin ön planda olduğu bir yol çizerek  Zhaoqing‘i kuş bakışı izlemek için kullanılıyor.

Uçan taksinin arkasında, Çinli EHang ve Greenland Hong Kong şirketleri bulunuyor. Drone’ların geleneksel helikopterlere kıyasla bazı avantajlarının olduğu ifade ediliyor. Daha güvenilir olan Drone’lar, aynı zamanda gürültü konusunda da daha başarılı. En önemlisi ise Drone’lar helikopterlere göre daha çevre dostu. Maliyet açısından bakıldığında da pilotsuz olması sebebiyle uçuşlar ucuza mal oluyor.

Uçan taksi hizmetine, pilot programdan sonra Çin’de bulunan diğer şehirler de dahil edilecek. EHang isimli şirket, söz konusu projenin önümüzdeki senelerde en az 9 milyar dolar gelir sağlayabileceğini öngörüyor.