Çin’in başkenti olan Pekin metrosunda yolcular avuç içini kullanarak ödeme yapabiliyor. Çin merkezli bilişim şirketi Tencent tarafından geliştirilen teknoloji, WeChat ödeme sistemi içerisine entegre edildi.

Günümüzde parmak izi ve yüz tanıma özellikleri bir çok sistem için kullanılıyor. Ancak avuç içi gibi farklı kimlik belirleme yöntemleri de yaygınlaşmaya başlıyor. Hem merkezi Çin’de hem de dünya genelinde internet ile ilgili çeşitli hizmetler ve ürünler, eğlence, yapay zeka ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış olan bilişim şirketi Tencent, ilk avuç içi ödeme sistemini duyurdu.

Tencent Palm Pay nedir?

İlk olarak WeChat sohbet uygulamasında hayata geçen yeni teknoloji, kullanıcıların ödeme yaparken sadece avuç içlerini taramalarını ve avuç içlerini cihazının üzerine tutarak ödemeyi gerçekleştirmelerini sağlıyor. Ödemenin sağlanabilmesi için kullanıcının yalnızca WeChat hesabı ile ödeme sistemini eşleştirmesi ve avuç içini tanıtması yeterli oluyor.

Palm Pay olarak adlandırılan avuç içi okuma ile ödem sisteminin testleri, ilk olarak Pekin metrosunda uygulanmaya başlandı. Ulaşım ödemesiyle birlikte üyelik kartı, spor salonu kartı gibi farklı hizmetler için de avuç içi tarama sistemi kullanılabiliyor.

Tencent tarafından geliştirilen söz konusu avuç içi ödeme sistemi, farklı çevresel aydınlatma koşullarına ve farklı insanların avuç içlerinin fizyolojik farklılıklarına uyum sağlayabiliyor.

Söz konusu ödeme sistemi, ellerini farklı şekilde uzatan kullanıcılarla karşılaştığında kullanıcı alışkanlıklarını hızlı bir şekilde tanımlayabiliyor.

Bunların yanında WeChat Pay, avuç içi ödeme cihazını bazı Shenzhen tüccarlarında test edildi. Avuç içi fırçalama cihazı, QR kod bilgileri, avuç içi baskı bilgileri ve avuç içi damarı bilgileri de dahil olmak üzere kimlik bilgilerini taramak için en az bir kamera içeriyor.