Geçtiğimiz Cuma günü ABD yönetimi, Çin’in askeri gücü için ihtiyaç duyduğu teknolojilere ulaşamaması için yeni kıstılamalarını açıklamıştı. Yakın bir zamanda açıklama yapan Çin, ABD’nin bu kararını eleştirdi.

ABD Cuma günü, bazı gelişmiş, yüksek performanslı bilgi işlem çipleri ve yarı iletken üretim ekipmanlarıyla birlikte yeni ihracat kontrollerini duyurmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, açıklamalarında ABD’nin Çin’in gelişmiş bilgi işlem çipleri elde etmesini ve üretmesini zorlaştıracak ihracat kontrollerini sıkılaştırma kararını eleştirdi.

Sözlerine devam eden Ning, “Bilim-teknoloji hegemonyasını sürdürme ihtiyacı dışında ABD, Çinli şirketleri kötü niyetli bir şekilde engellemek ve bastırmak için ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullanıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD ve Çin Arasındaki Gerilim Artıyor

ABD-Çin ilişkileri son yıllarda teknoloji ve güvenlik sorunları nedeniyle günden güne kopmaya başladı. ABD, Çin’in çip teknolojisini elde etmesini engellemek amacıyla tasarlanmış bir dizi önlem ve kısıtlama uygularken, Çin yarı iletken üretimine yatırım yapmak amacıyla milyarlarca dolar bütçe ayırdı. Söz konusu gerilimler, ABD’deki ve küresel olarak Çin’de çip ihraç eden veya çip üreten yarı iletken şirketleri de etkiledi. Nvidia ve AMD gibi yarı iletken şirketler, geçen yıl hisse senedi fiyatlarında yüzde 40’lık bir düşüş yaşadı.