Chrome uzantıları 2021 itibarıyla kullanıcı verilerini nasıl sakladığını ve kullanımlarını açıklayan raporlar sunmak zorunda olacak. Bunun yanında veriler alakasız alanlarda da kullanılamayacak.

Bir süre önce Chrome uzantılarının farklı ödeme yöntemleri kullanmasını isteyen Google şimdi de veri güvenliği konusunda önemli bir adım atıyor. Artık Chrome uzantılarının veri kullanımı belirli kurallar dahilinde olacak.

Chrome Uzantıları Kişisel Verilerin Korunması Konusunda Hassaslaştırılacak

Son dönemde hassasiyetin arttığı kişisel verilerin korunması konusu Chrome uzantılarına da yansıdı. Ocak 2021 tarihinden itibaren Google belirli kuralları yürürlüğe koyma hazırlıkları yapıyor.

Buna göre Chrome web mağazasında eklentilerini yayınlayan geliştiriciler; kişisel verileri hangi türlerde topladıklarını ve nasıl kullandıklarını bildirmek zorunda. Ayrıca kişisel verileri üçüncü taraflara pazarlamak veya alakasız yöntemler için kullanmak da yasaklandı.

Geliştiriciler hazırladıkları kullanım raporlarını mağazaya yükleyecek ve 18 Ocak 2021 tarihinden itibaren bu raporlar eklenti sayfasında yayınlanacak. Yüklemeyen geliştiricilerin eklenti sayfasına Google bir uyarı notu ekleyecek ve ziyaretçiler bu durumdan haberdar olacak.