OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının sohbet robotunun yanıtlarını 37 farklı dilde sözlü olarak okuyabilmeleri için Read Aloud sesli okuma özelliğini kullanıma sundu.

OpenAI, yaygın kullanılan yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’ye yeni yetenekler eklemeye devam ediyor. Şirket, kısa bir süre önce ChatGPT için yeni Read Aloud (Sesli Okuma) özelliğini duyurdu. Bu özellik şu anda ChatGPT’nin web sürümünde bulunuyor ve ayrıca iOS ve Android için mevcut olan ChatGPT uygulamasının en güncel sürümünde kullanılabiliyor.

ChatGPT’nin Sesli Okuma özelliği, kullanıcıların hareket halindeyken yanıtlarını yüksek sesle okuyabilmesini sağlayan bir özellik olarak sunuluyor. Sesli okuma için beş farklı ses seçeneği mevcut. Read Aloud, an itibariyle 37 dilde konuşma ve okuma yeteneğine sahip ve metnin dilini otomatik olarak algılıyor. Ayrıca bu özellik hem GPT-4 hem de GPT-3.5 için mevcut durumda.

ChatGPT, sesli kullanım tarafında giderek daha işlevsel hale geliyor. Geçen yıl eylül ayında, kullanıcıların sohbet robotuna yazmadan doğrudan soru sorabilecekleri bir sesli sohbet özelliği kullanıma alınmıştı. Şimdi ise bu yeni özellik sayesinde ChatGPT’nin yazılı yanıtları sesli olarak okunabilecek, isteyen kullanıcılar her zaman aracı sesli olarak yanıt verecek şekilde ayarlayabilecekler.

Özelliğe erişmek için mobil kullanıcılar ilgili mesajı basılı tutacaklar ve böylece sesli okuma özelliği açılabilir veya ileri-geri sarma işlemleri yapılabilir. Benzer şekilde, web kullanıcıları ilgili yanıtın altında bir hoparlör simgesi görecekler.