Kozmetik firmaları artık pazarlama stratejilerinde büyük ölçüde teknolojiden yararlanıyor. Fransız moda devi Chanel’in yeni aplikasyonu bir kişinin dudağında gördüğünüz rujun rengini tespit edebiliyor.

Fransız moda devi Chanel, mobil cihazlar için geliştirdiği makyaj uygulaması ile gündeme geldi. Lipscanner isimli aplikasyon, başkasını rujunun rengini ve modelini bulabiliyor. Lipscanner isimli uygulama sizlerin de tahmin edeceği üzere gücünü yapay zekadan alıyor. İstenilen rengi tanımlıyor ve Chanel ürün kataloğunda bu renge en uygun olan rujları önünüze seriyor. Ayrıca nu rengi sanal olarak kendi dudağınızda görmeniz de mümkün.

Lipscanner sadece başka birinde görüp beğendiğiniz rujun rengini tespit etmekle ve sanal olarak denemenizi sağlamakla kalmıyor, kıyafetinize uygun veya takılarınıza uyumlu bir ruj bulabiliyorsunuz.

Chanel Makeup Creation Studio, 400’den fazla dudak ürününün renk ve dokularını dijitale aktardı. Uygulama şu an için yalnızca iOS kullanıcılarına sunuldu. Türkiye’de ise henüz kullanım sağlanamıyor.