İnternet hızınız, tarifeniz kapsamında size vaat edilen internet hızından düşükse cayma bedeli olmadan taahhüdünüzü iptal etmeniz artık mümkün. Konya’da bu durum ile ilgili yaşanan bir olay üzerine emsal karar alındı.

Türkiye’de yaşayan bir çok sabit internet abonesi, tarifesi kapsamında vaat edilen internet hızından yararlanamıyor. İnternet servis sağlayıcı firmalar, gerekçe olarak altyapı yetersizliğini öne sürüyor. Müşteri, taahhüdünü iptal edip başka bir internet servis sağlayıcı firma ile anlaşmak istediğinde ise yüklü miktarda bir  cayma bedeli ile karşılaşıyor. İnternet hızının vaat edilen hızda olmaması, yavaş olması durumunda cayma bedelini geri almak mümkün. Konya’da yaşanan bir olay üzerine bu konuyla ilgili emsal bir karar alındı.

Konya’da Onur Kızılçay ismli vatandaş, aylık 90 TL ödeyerek bir internet sağlayıcıya abone oldu.Fakat aldığı hizmet, tarifede belirtilen hızdan düşüktü. Yavaş internet hizmeti sebebiyle müşteri hizmetlerine başvuran ve bir sonuca ulaşamayan Kızılçay, daha yüksek hıza ve fiyata sahip bir paket satın alarak aylık 150 TL ödemeye başladı fakat yaşadığı mağduriyet devam etti. İnternet hızının, paket dahilinde vaat edilenden düşük olması sebebiyle aboneliğini iptal ettiren Kızılçay, 1200 TL cayma bedeli ile karşılaştı ve bu ücreti de ödedi.

Cayma Bedeli İçin Başlatılan Hukuk Mücadelesi Başarıyla Sonuçlandı

Onur Kızılçay cayma bedelini geri almak için avukatı aracılığıyla 14 Ekim 2020’de Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Kızılçay, verdiği hukuk mücadelesini 31 Ocak 2021’de kazandı. Tüketici Hakem Heyeti tarafından paranın iade edilmesine karar verildi.

Onur Kızılçay durumu; internet sağlayıcımızla bir abonelik sözleşmesi yaptık. Aradan 2-3 ay geçtikten sonra internette yavaşlamalar oldu. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini birkaç kez aradım. Sorun çözülmedi. Onun ardından internet paketini yükselttim. 90 TL’lik paketi 150 TL’ye çıkardık. İnternetimin hızı 1 ay yükseldi 2’nci ayda tekrar bir önceki haline geri döndü. Olayı delillendirmek üzerine ilerledim. İnternetin hız testini yaparak düzenli olarak kayıt altına aldım ve belgeledim. Daha sonra avukatımla görüştüm. Birlikte kanunları inceledik. Daha sonra tüketici hakem heyetine sunduk. Bunun sonucunda da adalet yerini buldu. Ödediğim paranın iadesini kazandım. Tüm vatandaşlara diyeceğim; bu tür konularda hakkınızı arayın. Bu tip firmalara göz açtırmayın.” şeklinde anlattı.

Cayma Bedeli Nasıl Geri Alınır?

Siz de internet hızınızın paketinizdekinden düşük olduğunu düşünüyorsanız bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurabilirsiniz. e-Devlet’ten online olarak başvuru formu doldurabilirsiniz.