Kara Cuma yaklaşıyor! Peki nedir bu kara cuma? Hangi gün başlayacak? Merak edecekleriniz yazımızın içeriğinde mevcut olacak.

Black Friday Nedir?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Kara Cuma günü 1932’den bu yana Noel (Yılbaşı) alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılırlar ve geç saatte kapanırlar ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil değildir. Kanada ve İngiltere’de gibi bazı ülkelerde de Black Friday günü vardır. Amazon, eBay gibi uluslararası internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler ve tabiki ülkelerin internet satış siteleri de indirimli satış yaparlar.

Black Friday Görseli

Black Friday 2021 Ne Zaman Hangi Gün?

Kara Cuma – Black Friday bu yıl 26 Kasım Cuma gününe denk geliyor. Yurt içinde birçok internet satış platformları her ne kadar Kasım ayı başından bu yana indirimli satışlara başlamış olsalar bile. Gerçek anlamda indirimli satışlar özellikle yurtdışı internet üzerinden satış yapan firmalar 26 Kasım Cuma Black Friday – Kara Cuma satışlarına başlayacaklar.

Black Friday Ne Zaman Bitecek? Kara Cuma Kaç Gün Sürüyor?

Black Friday / Kara Cuma 2021 büyük indirimleri başlangıç günlerinde 24 saat için geçerli oluyordu. Fiziki satışlar nedeniyle çok ciddi kalabalıklar ve şiddet içeren olaylar nedeniyle bir çok firma mesai saatlerini de göz önüne alarak 24 saat ile kısıtlı tutuyorlardı. Ancak son yıllarda internet satışlarının da bu büyük indirimleri katılmasıyla indirim süreleri ve günleri, 2-3-4 günü bulmaktadır.