Teknoloji devi Microsoft, Sun Valley güncellemesiyle birlikte 3D Görüntüleyici ve Paint 3D gibi önceden yüklenmiş olarak gelen fakat az kullanılan uygulamaları sistemden kaldıracak.

Satışta olan birçok yeni bilgisayarda Microsoft ve cihaz üreticilerinin önceden yüklediği belki hiç kullanılmayacak olan uygulamalar bulunuyor. İşletim sisteminin en yalın haliyle kurulumu bile 3D Görüntüleyici ve Paint 3D gibi kullanıcıların büyük kısmı tarafından özellikle günümüzde ihtiyaç duyulmayan uygulamalar içeriyor.

Bilgiye göre Microsoft, Windows 10’da önceden yüklenmiş uygulamaları (bloatware) azaltacak. Söz konusu değişiklik Insider kullanıcılarına sunulan önizleme sürümlerinde şu anda mevcut. Yazılım devinin popüler olmayan uygulamaları Sun Valley güncellemesiyle kullanıcının istediği hale getirebileceği hale getirmesi bekleniyor.

Windows 10 sürüm 21H2’den itibaren 3D Görüntüleyici ve Paint 3D sistemden kaldırılacak. Kullanıcılar isteğe bağlı olarak ihtiyaç duymaları halinde bu uygulamaları Microsoft Store üzerinden edinebilecek.

Yaklaşan güncelleme ile birlikte 3D Nesneler klasörü de artık Dosya Gezgini’nde yer almayacak. Bunun yanında şirket Matematiksel Giriş Paneli‘ni de kaldırıyor. Sun Valley isimli günceleme muhtemelen Ekim veya Kasım aylarında kullanıma sunulacak.