Bill Gates’in açıklamasına göre yapay zeka, Google gibi arama motorlarının ve Amazon’un yerini alabilir. Bill Gates bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapay Zeka günümüzde birçok alanda yer edinmeyi başaran bir kavram haline geldi. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, yapay zeka asistanlarının çevrimiçi kullanıcıların davranışlarını değiştirerek arama motorlarının önüne geçme ihtimali konusunda uyardı.

Gates’e Göre Amazon Da Tehdit Altında

Gates, Pazartesi günü gerçekleşen Goldman Sachs ve SV Angel etkinliğinde henüz geliştirilmemiş bir yapay zeka asistanının kişinin ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını anlayabileceğini söyledi. Bununla birlikte açıklamalarında “Kişisel temsilciliği kim kazanırsa kazansın, bu büyük bir şey, çünkü bir daha asla bir arama sitesine gitmeyeceksin, asla bir üretkenlik sitesine gitmeyeceksin, asla Amazon’a gitmeyeceksin.” ifadelerini de kullandı.


Gates, geleceğin bu güçlü yapay zekasının genel kullanıma hazır bir duruma gelmesinin zaman alacağını, o zamana kadar şirketlerin, OpenAI’nin popüler yapay zekası ChatGPT’nin benzeri yapay zeka teknolojilerini kendi ürünlerine yerleştirmeyi sürdüreceklerini ve bununla birlikte ilerdeki yapay zeka kazananının bir girişim ya da teknoloji devleri olması ihtimalinin yüzde elli olduğunu ifade etti.

Açıklamalarına sürdüren Gates, Eski DeepMind yöneticisi Mustafa Süleyman’ın kurduğu Inflection.AI’e işaret ederek “Inflection da dahil olmak üzere birkaç girişimden etkilendim.” dedi.