Bill Gates ve Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg ve Bill Gates, ABD salgının merkezi haline gelirken Corona virüsü için bir tedavi bulmak için ortak hareket kararı aldılar. Zuckerberg ve karısı Priscilla Chan, Chan Zuckerberg Girişimi aracılığıyla “Covid-19 Terapötik Hızlandırıcı” yı organize eden Bill & Melinda Gates Vakfı‘na 25 milyon dolar bağışta bulundu. Gates Vakfı, geçen ay 50 milyon dolar bağışlarken, Wellcome ve Mastercard toplam fonunu 125 milyon dolara kadar çıkardı ve hastalıklarla savaşabilecek antiviral ilaçları araştırdı.

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın genel müdürü Mark Suzman konuyla ilgili olarak, “COVID-19 gibi virüsler hızla yayıldı, ancak aşıları ve onları durdurmak için tedavilerin geliştirilmesi yavaş sürüyor. Dünyayı ve savunmasız olan insanları COVID-19 gibi salgınlardan korumak istiyorsak, araştırma ve geliştirmeyi daha hızlı hareket ettirmek için bir yol bulmamız gerekiyor. Bu, hükümetlerin, özel teşebbüslerin ve hayır kurumlarının Ar-Ge’ye fon sağlamak için hızlı hareket etmelerini gerektiriyor.” dedi.

Bill Gates ve Mark Zuckerberg

Amaç uygun fiyatlı tedaviyi geliştirmek
Projenin amacı, Covid-19 hastalığı için dağıtılacak uygun fiyatlı tedaviler geliştirmek. Hızlandırıcı, Covid-19 hastalarının tedavisi için yeni ve mevcut ilaçları değerlendirecek. “Covid-19 Terapötik Hızlandırıcı” da proje üzerinde Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışacak. Zuckerberg konuyla ilgili olarak, ” Esasen fikrin amacı, bir ilacın birden fazla hastalığa karşı yardımcı olabilmesidir. Bu nedenle önceden güvenli olarak taranan tüm ilaçlar alınıp test edilerek Corona virüsü semptomlarını azaltmak için kullanılabilir.” dedi.

Silikon vadisi teknoloji devlerinin bu girişimi ile fonlamayı artırarak, ilaç şirketlerine yeni bir tedavi geliştirme ve dağıtma yarışını hızlandırabilir. Finansman ayrıca araştırmacıların mevcut ilaçlara daha ayrıntılı bakmasını sağlayabilir. Covid-19 Corona virüsü için potansiyel tedaviler değerlendirilebilir. Bu da dünyaya hastalığı yavaşlatarak hastaneler ve yoğun bakım ünitelerinin yükünü azaltır.