Ticaret Bakanlığı, şirket kuruluş sözleşmelerinin, ticaret sicili müdürlüklerine gitmeden elektronik ortamda imzalanmasına imkan sağlayan bir düzenleme yaptı.

eliteworldhotels.com.tr

Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı yeni düzenleme sayesinde online şirket kurmak artık daha kolay. Bu düzenleme girişimcilerin işine yarayacak.

Yapılan düzenleme doğrultusunda şirketin kuruluş aşamasında gerçek kişi tacir ile tüzel kişi tacir adına gerekli fiziksel imzalar, elektronik ortamda sağlanacak. Ticaret siciline tescil sırasındaki imzalar Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) kaydedilecek. Bu sayede imza beyanı için ticaret sicili müdürlüğüne gidilmesine gerek olmayacak.

Şirket kuruluş sözleşmesi için gerekli imzaların kamu kurum ve kuruluşu veri tabanındaki imzalardan sağlanabilmesi için entegrasyon çalışmalarına başlandı. Yazılımsal bazı çalışmaların tamamlanması ile girişimcilere kolaylık sağlanmış olacak.

Çalışmalar sonlanana kadar fiziki olarak ticaret sicili müdürlüğe gidip imza beyannamesi verilmesi gerekiyor. Fiziki imza beyannamesi ticaret sicili müdürlüklerinden ya da noterlerden verilebiliyor. Fakat limited şirket kuracaksanız ticaret sicili müdürlüklerinden imza beyannamesi vermelisiniz. Eğer daha önce aynı şirketin sicil dosyası için imza ya da imza beyannamesi verdiyseniz tekrar beyanname vermenize gerek kalmıyor.