Çinli arama devi Baidu, geleceğin akıllı telefonları için bir iddia ortaya attı. İşte Baidu’nun geleceğin telefonları hakkındaki iddiası…

2open.biz

Şirket Bulut Odaklı Çalışıyor

Çin’in Google’ı diyebileceğimiz Baidu, geleceğin telefonunun Cloud Phone olacağını düşünüyor. Şirketin bu bulut telefon fikri aslında bir uygulama. Cloud Phone da aslında bu uygulamanın adı. Ancak şirket, gelecekte bulut servislerinin yoğun bir şekilde kullanılacağını belirtiyor ve şimdiden bu konuda önemli bir hamle yapılmış durumda. Baidu, tüketici açısından tamamen bulutta çalışan akıllı telefonları pazarlamak için adım atan ilk şirket. Geçtiğimiz mart ayında Huawei de kurumsal kısımda benzer bir adım atmıştı.

ARM sunucu ve ARM sanallaştırma teknolojilerinin kullanıldığı Cloud Phone’da tüm hizmetlerin tamamıyla bulut üzerinden ilerletileceği tahmin ediliyor. Böylece kullanıcıların üst seviye aplikasyonları kullanabilmek için, donanımsal açıdan çok zengin bir akıllı telefon satın almalarına gerek kalmayacak. Çünkü bu telefonlar bu tür yüksek donanım ihtiyacını, bulut servislerindeki makineler sayesinde karşılayabilecek. Tabii ki kullanıcılardan, sağlanan söz konusu avantajlı kullanım için bir servis kullanım aidatı talep edilecek.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim, bilgisayarlar ve diğer cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır. Bulut bilişim, özellikle işle ilgili verilere ve uygulamalara herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda uygun fiyata ulaşabilmenizi sağlar. Şirketler verilerini ofisteki sabit disklerde depolamak yerine bilgileri buluta yükleyebilir ve gerektiğinde kullanabilir.

Bulut Bilişimin Avantajları

  • Bulut bilişim veri güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.
  • Bulut bilişim sistemleri API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlar.
  • Daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve bu yedekleme üzerinde maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlar.
  • Sürekli olarak artan verilerin arşivlenmesi, kullanıcıların yetki ve takibi gibi konuların oluşturduğu alt yapı karmaşası ortadan kaldırır.
  • Bulut teknolojisi yazılımları web tarayıcıları üzerinden çalıştığından, bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve Smart TV’ler de kullanılarak platform bağımlılığından korur.