Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, zincir marketlerin temel gıdalarda ortak bir fiyat belirlemek için WhatsApp grubu kurduğunu iddia etti.

Marketlerde gördüğümüz fiyatlar ise bazı dönemlerde karşılaştığımız indirimler dışında genel olarak aynı denilebilir. Geçtiğimiz saatlerde ise Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bir iddiada bulundu.

“Zincir Marketler WhatsApp Grubu Oluşturmuş”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaya göre birçok tüketicinin alışveriş yaptığı zincir marketler, özellikle süt ve yumurta gibi temel gıda ürünlerinde ortak bir fiyat belirlemek için WhatsApp grubu oluşturmuş durumda. Söz konusu açıklamaya göre zincir marketlerden 4 tanesi bu gruba dahil fakat hangi marketler olduğu Aydın Ağaoğlu tarafından belirtilmedi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun konuya ilişkin açıklaması ise şöyle oldu;

“Özellikle ucuzluk marketi diye bilinen bazı zincir marketler, nedense tüketicilere sunulan temel gıda ürünlerinde adeta müşterek fiyat belirliyorlar. Geçtiğimiz yıl yumurta fiyatları çok arttı. Yumurta deyip geçmeyin dar gelirlilerin yegane hayvansal protein kaynağıdır. 30’lu yumurta 17-18 lirayken bir de baktık ki hepsinde 29,90 oldu. Çok ilginç bir gelişme daha oldu. Bir süre sonra kamuoyundan gelen tepkiler, denetlemeler derken hepsi birden 22,90’a düştüler. 4 tane zincir market on binlerce mağazası var bunların. Dördü de 22,90 olur mu neden biri 23, biri 24, biri 22 değil. Bize gelen bilgilerine göre bu zincir marketler aralarında ortak Whatsapp grubu oluşturmuş. Dar gelirli insanlar bunlar ucuz diye tercih ediyorlar.”