Avrupalı ​​milletvekilleri , AB’de satılan tüm mobil cihazların şarj için USB-C bağlantı noktaları sunmasını gerektiren tek bir evrensel şarj bağlantı noktası yasasını uygulamak olan anlaşmayı sonuçlandırmak amacıyla 7 Haziran’da bir araya gelecekler.

9to5mac.com

Bu fikir, çevresel e-atık faydalarını öne sürerek neredeyse on yıldır AB düzenleyicilerinin kafasında dönüyor. Planlar daha önce Apple’dan tepki çekmişti.

Evrensel şarj bağlantı noktası yasası akıllı telefonlar, tabletler ve kulaklıklar için geçerli. Apple Watch gibi yalnızca kablosuz olarak şarj olan cihazlar bu durumdan muaf.

Gereksinimlerin tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceği gibi detaylar 7 Haziran toplantısında ele alınacak. Ayrıca, yasanın geçmesi için yasanın bazı yönlerinin azaltılması da olası.

İPhone 14 Lightning Bağlantı Noktalarına Sahip Olacak

Apple, Lightning portunu terk etmeye zorlamanın tüketicileri rahatsız edeceğine ve iPhone müşterilerinin mevcut Lightning aksesuarlarını değiştirmeleri gerekeceğinden elektronik atıklara neden olacağına işaret ederek planlara karşı çıkmıştı. Bununla beraber son aylardaki söylentiler Apple’ın Lightning’i bırakma planlarıyla ilerleyebileceğini gösteriyor. Hem Bloomberg hem de analist Ming-Chi Kuo Apple’ın iPhone 15 modellerini USB-C bağlantı noktalarıyla test ettiğini bildirdi. 

iPhone 15, 2023 sonbaharında piyasaya çıkacak. Bu yılki iPhone 14 serisi, bağlantı ve şarj için Lightning bağlantı noktalarına sahip olmaya devam edecek.

Şirketin dizüstü bilgisayarları ve iPad’leriyle aynı şarj bağlantı noktasını kullanma rahatlığına ek olarak, bir USB-C iPhone, Apple’ın daha hızlı veri senkronizasyon oranları ve (muhtemelen) daha hızlı şarj hızları sunmasını sağlayacaktır.