Yalnızca ABD kullanıcıları ile sınırlanan herkese açık reels videolarını indirme özelliği tüm Instagram kullanıcılarına sunuldu. İşte detaylar…

Instagram, herkese açık bir şekilde görüntülenebilen Reels videolarını indirme özelliğini Haziran ayında başlatmıştı fakat özelliğin kullanılabilirliği ABD’deki mobil cihaz kullanıcıları ile sınırlandırılmıştı. Instagram başkanı Adam Mosseri, yayın kanalında söz konusu özelliğin dünya çapındaki tüm kullanıcılara sunulduğunu duyurdu. Tüm Instagram kullanıcıları bundan böyle herkese açık reels videolarını cihazlarına indirebilecek. Kullanıcıların özelliği kullanmak için paylaş düğmesine dokunmaları ve indirmeyi seçmeleri yeterlidir.

Teknoloji endüstrisi ile ilgili haber yayınları yapan çevrimiçi yayıncı TechCrunch’ın bildirdiği gibi Mosseri, indirilen Reels’in, indirilen TikTok videolarında olduğu gibi hesabın kullanıcı adının da yer aldığı Instagram filigranına sahip olacağını açıkladı. Ayrıca Reels, yalnızca orijinal parçalarla notlandırıldığı takdirde müzikle birlikte gelecek. Instagram, arka plan olarak lisanslı müzik kullanırsa seslerini çıkaracak.

TikTok’un video indirme özelliği, içerik üreticilerin klipleri platformlar arasında kolayca paylaşmalarını sağlıyor. Farklı platformlardaki takipçi ve etkileşim sayılarının artışında önemli rol oynuyor. TikTok hesabına sahip olmayan kişiler, içerik üreticinin içeriğine farklı bir platformda rastlarsa daha fazla benzer içerik türü görmek amacıyla bir TikTok hesabı açmaya karar verebilirler.

Instagram’ın şu anda uyguladığı strateji de buna benzer. Ancak TikTok’tan farklı olarak kullanıcılar, Reels’lerinin indirilmesini engelleme imkanına sahip olacak. İndirme seçeneklerini değiştirmek için Ayarlar’da Gizlilik altında Reels ve Remix’e başlığına giderek “İnsanların Reels’inizi indirmesine izin ver” seçeneğini kapatmaları gerekiyor.