Gerekli durumlarda okullara gidip alınması gereken Transkript belgeleri artık e-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilecek. Şu an 4 üniversite tarafından kullanılan özellik yakında Türkiye’deki tüm üniversitelere gelecek.

Üniversite eğitimi boyunca alınan tüm notların listelendiği not dökümü yani transkript belgesi e-Devlet’e ekleniyor. Günümüzde okulların ilgili birimlerinden yüz yüze alınabilen ya da pandemi döneminde mail yolu ile alınabilen transkript belgesi tek tıkla çıkartılabilecek. Şu an 4 üniversitenin öğrencileri tarafından kullanıma sunulan özellik yakında tüm üniversitelerin öğrencileri için kullanıma açılacak.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara Ünviersitesi, Bayburt Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencileri e-Devlet’e “Transkript Sorgulama” yazarak bu özelliğe ulaşabiliyor. Sistemde şu anda yalnızca yeni mezun öğrencilerin belgesi bulunuyor. İlerleyen aylarda diğer üniversitelerin ve önceki tarihlerde mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri sistemde yerini alacak. YÖK, transkript belgelerinin e-Devlet’e eklenmesi için gerekli bütün veri girişlerinin tamamlanması konusunda tüm üniversitelere yazı gönderdi.

Öğrenciler transkript belgelerini Türkçe ya da İngilizce olarak iki farklı dilde edinebilecek. Üniversite İngilizce transkript sunmuyor olsa bile e-Devlet’ten İngilizce olarak çıkartılabilecek. Bu sayede transkriptin tercümesi için tercüme bürolarına para ödemeye gerek kalmayacak. Bununla birlikte üniversiteler kırtasiye giderlerinden tasarruf edecek ve personel ve iş yükü masrafını azalacak. Ayrıca transkript belgesinin üzerinde QR kod yer alıyor. QR kod sayesinde e-Devlet üzerinden belgenin doğruluğu teyit edilebiliyor.