Instagram, daha sınırlı ve daha özel bir izleyici kitlesine canlı yayın yapma imkanı sağlıyor. İşte detaylar…

theverge.com

Bugünden başlayarak Instagram kullanıcıları, yalnızca belirledikleri Yakın Çevre listesindeki kişilere canlı yayın yapabilecekler. En çok üç hesap daha canlı yayına dahil olabilir ve yayıncıyla birlikte yayın yapabilir. Bu yeni özellik küresel olarak erişime açılıyor.

Şu ana dek, canlı yayına başlamak, eğer hesabınız herkese açıksa herkesin yayınızı izleyebilmesi, özel bir hesabınız varsa tüm takipçilerinizin yayını görmesi demekti. Canlı videolar, takipçileriyle iletişim kuran fenomenler ve ünlüler ya da konserlerden canlı yayın yapan hayran hesapları tarafından yaygın olarak kullanılıyor ve daha geniş kitlelere ve ulaşan bir özellik olarak kullanılıyor.

Sadece sınırlı sayıda kişiye canlı yayın yapma imkanı, geniş kitlelere açık bir yayından ziyade büyük bir FaceTime görüşmesi gibi hissettiriyor ve aslında şirketin sunduğu kullanım örnekleri kesinlikle daha samimi bir ortam sağlıyor. Bir kullanıcı, mesela, belirli takipçilerin eleştirisi olmadan, yolculuk veya “benimle hazırlan” videoları gibi içerikler paylaşabilir ya da birkaç arkadaşıyla bir çalışma seansı düzenleyebilir.