Arama devi Google üç ay sonra Gmail’in iOS uygulamasını güncelledi. Yeni sürümle birlikte App Store’a eklenen gizlilik etiketleri uygulamanın hangi verileri topladığını ortaya koydu.

Google uygulamalarını App Store politikalarına uygun olacak şekilde güncelliyor. Arama devi aylarca güncellemediği Gmail‘in iOS uygulamasını eniledi. Bu sayede uzun süredir beklenen “gizlilik etiketleri” belirdi.

8 Aralık‘ta App Store’da Uygulama Gizliliği etiketleri zorunlu oldu. Bu etiketler, indirmek istediğiniz uygulamanın hakkınızda hangi verileri topladığını detaylıca gösteriyor.

Google uzun bir süredir pek çok iOS uygulamasını güncellemedi. Google’ın bunu, uygulamalara gizlilik etiketi eklemek zorunda kalmamak amacıyla bilinçli olarak yaptığı öne sürülmüştü.

Gmail’e baktımızda üçüncü taraf reklam verenlerle konum verilerini, reklamlarla etkileşim bilgilerini ve kullanıcı kimliklerini paylaştığını görmemiz münkün.

Bunlar arasında e-posta adresi, fotoğraf ve videolar, sesler, arama geçmişi ve konum bilgileri yer alıyor. Google, en popüler iOS uygulamalarından birini güncelleyerek gizlilik etiketlerinden çekinmediği ve geri kalan uygulamaları için de güncelleme sürecini başlattığını net bir şekilde belirtti.