Oxford ile Google’ın gerçekleştirdiği bir araştırma, yapay zeka konusunda ilgi çekici bir sonucu ortaya çıkardı. Söz konusu araştırmaya göre yapay zeka eğitiminde kullanılan bir yöntem, insanlığın sonunu getirebilir. İşte detaylar…

Oxford Üniversitesi ile Google Deepmind bünyesinde çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları ise yapay zekanın insanlığı yok edeceği yönünde karar almasının, bir komplo teorisinden öte olduğunu açıkladılar. AI Magazine isimli dergide yayımlanan araştırma sonucuna göre yapay zekanın insanlığı yok etme olasılığı muhtemel.

Bilim insanları, yapılan araştırma kapsamında yapay zekanın “pekiştirmeli öğrenme” isimli tekniği üzerinde durdu. Söz konusu teknik, yapay zekaya bir komut verilmesi ve bu komutun doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde ödüllendirilmesi anlamına geliyor.

Uzmanlara göre yapay zeka, ödül kazanmak için hile yapabilir veya ödül için potansiyel tehditleri ortadan kaldırmaya çalışabilir.

Bilim insanları, yapay zekanın potansiyel tehdidi insan olarak görmesi durumunda, insanı yok etmek isteyebileceği görüşünde.

Araştırmanın yazarlarından olan Michael Cohen: “Varoluşsal bir felaket sadece mümkün değil, aynı zamanda muhtemel. Yarışmanın anlamı yok. Yarışa girmek, onu nasıl kontrol edeceğimizi sandığımız bir yanlış anlamaya götürecektir.” ifadelerini kullanarak yapay zeka ile ilgili çalışanları uyarmış oldu.

AI Magazine isimli dergideki makale yapay zekanın tehlikelerini vurguluyor. İnsanlar, sınırlı kaynakları kullanmaya çalışıyor. Yapay zeka ise bu kaynakların kendi çıkarı (ödülü) dışında kullanılmasını engellemeye çalışabilir. Bu da insanlık için ölümcül bir sona sebep olabilir.