Akıllı telefon, tablet ve televizyon gibi pek çok cihazın önemli bir parçası olan ekranlar gelecekte evlerde de üretilebilecek. Bilim insanları özel bir 3D yazıcıda esnek OLED ekran bastı. İşte detaylar…

Minnesota Twin Cities Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kendileri için özel olarak tasarlanmış bir 3D yazıcıda esnek OLED ekran basmayı başardı. Söz konusu gelişme, gelecekte akıllı telefon, tablet, televizyon gibi ekrana sahip olan cihazları onarmak amacıyla kullanıcıların evde kendi başınıza ekran üretebileceği anlamına geliyor.

Daha önce bazı araştırma grupları 3D baskı tekniği ile OLED ekran basma işlemini denemişti fakat bu denemeler başarısız sonuçlanmıştı. Twin Cities Üniversitesi ekibi sayesinde OLED ekranlar, evlerde daha düşük maliyet ile üretilebilecek.

Esnek OLED Ekranın Özellikleri Nelerdir?

Bilim insanları tamamen işlevsel bir ekran için gereken altı katmanı iki 3D baskı yöntemi kullanarak bastı. Elektrotlar, ara bağlantılar ve diğer bazı bileşenler enine kesitsel bir profil nesneleri oluşturmak için kullanılan bir süreç olan ekstrüzyon kullanılarak, ekranın aktif katmanları ise püskürtme ile basıldı. Tüm bu araçların kullanımı ve işlemlerin uygulanması sonucunda ortaya 2.000 katlama döngüsüne dayanabilen tamamen işlevsel bir esnek OLED ekran çıktı.