Arama devi Google ve telekomünikasyon ekipman şirketi olan Qualcomm, Nokia’ya bağlı bir Fin şirketi olan, HMD Global’e 230 milyon dolarlık yatırım yaparak markanın yeniden güç kazanmasını sağladı.

Bir zamanların gözde telefon üreticisi Nokia, akıllı telefonların kullanımının günden güne yaygınlaşması ile diğer şirketlerle rekabet etmekte zorlandı. Birçok akıllı telefon üreticisi markaya göre arka planda kalan şirket, koronavirüs döneminde gelişme göstermiş ve ayakta kalmayı başarmıştı.

Google ve Qualcomm’dan 230 milyon dolarlık yatırım alan Nokia, bu destekleyici yatırımlar sayesinde akıllı telefon pazarında daha aktif bir konuma gelebilecek. Yatırımların Nokıa’nın operasyonlarını canlandırması ve pazar payını yükseltmesi bekleniyor.

HMD Global’in aldığı bu büyük yatırım, Nokia marka telefonların daha hızlı bir şekilde pazarda yükselmesini sağlayabilir. Counterpoint Research’e göre Nokia, akıllı telefon pazarında en çok satan 13. marka konumunda. Söz konusu yatırım sayesinde şirketin en azından ilk 10’a girmesi hedefleniyor.

Nokia’nın başındaki isim Rajeev Suri’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Nokia’nın koronavirüse rağmen büyüme kaydettiği belirtilmişti. Suri aynı zamanda daha fazla gelir getirecek projeler üzerinde çalışıldığını da vurgulamıştı.

Qualcomm ve Google’ın yatırımları ve Nokia’nın çabalarına bakıldığında marka tekrar eski gücüne kavuşabilecek potansiyelde duruyor.